22.04.2014 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Plantarium 2013 plné novinek

Městečko Boskoop je v Nizozemsku právem považováno za zelenou oázu. Nachází se zde nespočet zahrad, parků, ale také zhruba 600 okrasných školek zaměřených především na produkci dřevin a trvalek. Díky tomuto unikátu je zdejší oblast považována za největší co do koncentrace školek na světě. Kde jinde by se tedy měl konat pravidelný školkařský veletrh Plantarium než právě v Boskoopu?
Nosným tématem letos již jednatřicátého ročníku pořádaného ve dnech 21. až 24. srpna bylo zvoleno motto Zeleň mluví, které se prolínalo celým výstavním prostorem i programem.

Mezinárodní veletrh Plantarium se řadí mezi nejvýznamnější podzimní veletrhy v Evropě.

Důkazem toho je každoroční účast až 17 tisíc zahraničních odborných návštěvníků. Nejpočetnější návštěvníky jsme letos zaznamenali převážně ze zemí Německa, Belgie a Francie.

Tento ročník jsem za náš redakční tým měla možnost také navštívit, a především porovnat  jeho úroveň oproti dalším akcím podobného zaměření. Jako první musím vyzdvihnout perfektní organizaci, kterou jsem byla skutečně nadšena. Přesto, že relativně „malý“ výstavní prostor (hala přesahující 22 000 metrů čtverečních) byl plně obsazen, díky přehlednému rozčlenění umožňoval snadnou orientaci.

V porovnání s italskou zahradnickou výstavou Flormart, v jehož areálu je nutné  přecházet mezi několika halami, působí nizozemský veletrh kompaktnějším dojmem a návštěvník tak nemusí ztrácet energii a pozornost při často náročné orientaci.

Plantarium se stalo místem setkání producentů zahradnických výpěstků a představením květinových a školkařských šlechtitelských novinek odborné veřejnosti. Pravidelná prezentace zhruba 300 vystavovatelů z 15 zemí světa činí z návštěvy veletrhu opravdu nezapomenutelný zážitek.

Slavnostní zahájení

Slavnostní zahájení veletrhu proběhlo ve středu 21. srpna. Zúčastnil se ho i mezinárodně proslulý zahradní architekt Niek Roozen, který navrhl Floriadu 2002 a rovněž se ve spolupráci s nizozemskou organizací Plant Publicity Holland podílel na vývoji koncepce Plantaria. Mimo těchto významných aktivit se Niek Roozen zapsal do povědomí odborné vřejnosti jako muž, který si v průběhu své kariéry díky sledování reakcí lidí na to, jak vnímají zeleň kolem sebe, vytvořil vlastní životní filozofii, kterou lze vystihnout mottem „Green Speaks“ (zeleň mluví).

Toto heslo propůjčil i letošnímu ročníku Plantaria a stalo se jeho stěžejním tématem.

Hned po příchodu byli hosté informováni o všech novinkách díky speciálně vyčleněnému prostoru, kde byly vystavené pěstitelské novinky spolu s tiskovými oceněními a přehledem o celkové koncepci veletrhu.

Výstavní halu protínala centrální osa tvořená červeným kobercem, která návštěvníky nenásilně provázela stěžejními místy. Jejím prostřednictvím se tak mohli nechat vést inspirativní Sezónní zahradou až do velkého prostoru s jevištěm, kde byla možnost sledovat nepřetržitá představení Zahradního divadla.*

Text a foto Jana Lapáčková

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2013.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down