Pěstujte zeleninu, ne choroby - jak udržet škůdce rostlin na uzdě?

Zdravé rostliny znamenají zdravé potraviny, kvalitní životní prostředí a udržitelnou budoucnost. Tvoří většinu naší stravy a čistí vzduch, který dýcháme. Důsledkem změny klimatu a globalizace jsou však v současné době rostliny na naší planetě vážně ohroženy. Šíření chorob a škůdců napadajících rostliny může vést k vážným hospodářským a ekologickým ztrátám, varují Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), Ministerstvo zemědělství ČR a Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) v rámci kampaně na podporu zdraví rostlin #PlantHealth4Life, jejímž heslem je „Zdravé rostliny pro lepší život“.

Podle odhadů Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO) až 40 % celkové sklizně surovin pro výrobu potravin není využito z důvodu ztrát způsobených škodlivými organismy napadajícími rostliny. Roční celosvětové ztráty na produkci vlivem tzv. fytopatogenních chorob činí okolo 220 miliard USD, a vlivem invazních škůdců kolem 70 miliard USD. Jen v Česku například kalamita hraboše polního v letech 2019-2021 způsobila zemědělcům škody na produkci odhadem za více než 2 miliardy CZK.

Klíčová je prevence a včasná detekce

Patogeny se do země často dostávají prostřednictvím infikovaných sazenic nebo osiva z jiných členských států EU nebo třetích zemí. Účinné metody přímé ochrany proti novým invazním škůdcům většinou neexistují, protože tito škůdci se často vyznačují odolností vůči přípravkům na ochranu rostlin. Klíčová je proto prevence a včasná detekce. Na úrovni státních orgánů jsou za zachování zdraví rostlin v ČR zodpovědní Ministerstvo zemědělství a Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). ÚKZÚZ jako národní organizace ochrany rostlin odpovídá za sledování škůdců a patogenů rostlin na území ČR a provádění rostlinolékařské kontroly rostlin a rostlinných produktů při vstupu zboží ze třetích zemí.

Jak může pomoci veřejnost

Klíčovou roli při ochraně rostlin hraje i veřejnost. „Lidé si spolu s hezkou květinou mohou „pořídit“ i nevítané škůdce nebo původce chorob. Toto riziko je zvláště významné, pokud jde o přímý dovoz nebo prodej z exotických zemí, včetně nákupů přes e-shopy. Je proto důležité nenosit si rostliny domů ze zahraničních cest, nakupovat rostliny, sazenice a semena z ověřených zdrojů a ujistit se, že rostlina je opatřena rostlinolékařským osvědčením, které vydává rostlinolékařský úřad v zemi původu. Při nákupech v rámci EU plní funkci osvědčení rostlinolékařské pasy,” vysvětluje Ing. Jitka Götzová, ředitelka Odboru bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství ČR.

Veřejnost může více informací nalézt na Rostlinolékařském portálu, který již téměř deset let provozuje ÚKZÚZ. „Odborná i široká veřejnost na něm najde podrobné popisy a rozsáhlou fotogalerii všech u nás se vyskytujících škodlivých organizmů včetně plevelů a komplexní informace o metodách jejich sledování a ochrany. Portál je přímo propojen s databází odrůd a s registrem přípravků na ochranu rostlin, sám filtruje dostupné přípravky pro vybranou plodinu a škůdce,“ přibližuje Ing. Michal Hnízdil, ředitel Sekce osiv, sadby a zdraví rostlin ÚKZÚZ. Portál obsahuje také platformu Zapojte se, interaktivní formulář, kam mohou občané poslat fotografii nalezeného neobvyklého škůdce s popisem, včetně možného upozornění na podezření z výskytu karanténních škůdců.*

Zdroj:ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down