07.05.2019 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestrobarevné záhony zpříjemní život ve městě

Květinová výsadba ve městě by měla být nejen estetická, ale i účelná, s ohledem na biodiverzitu. Nizozemská společnost Flower Your Place Central Europe, s. r. o., zabývající se převážně mechanizovanou výsadbou cibulovin, přináší do veřejné zeleně tuzemských měst a obcí květinovou vzpruhu po zimě. Jejím mottem je vytvořit příjemné životní prostředí obyvatel prostřednictvím pestrobarevných porostů květin.

Jak vysvětlil Ing. Marek Světlík, Ph.D., country manager firmy Flower Your Place Central Europe, s. r. o., (FYPCE) nabízí odborné poradenství, návrh výsadbového plánu a strojovou výsadbu osvědčených kombinací cibulovin nebo je sestavuje na přání zákazníků. Pomocí sázecího stroje vysazují směsi cibulovin přímo do travního drnu v parcích, zahradách, k okrajům silnic a chodníků, na květinové záhony a kruhové objezdy. K přednostem mechanizované výsadby cibulovin patří úspora nákladů – jeden stroj vysází až 250 m2 za hodinu, ale i minimální údržba porostu (posečení společně s trávníkem) a nízká investice (porost květin vydrží na jednom místě až pět let). Současně kvetoucí cibuloviny zvyšují biodiverzitu – slouží jako časná jarní potrava pro opylovače.

Firma FYPCE je přímým dodavatelem sadbového materiálu z Nizozemska od místních pěstitelů cibulovin s kontrolovanou produkcí. Díky novému distribučnímu centru a klimatizovaným skladům zůstávají cibulky v dobrém stavu až do expedice k zákazníkům. Zákazníci si mohou vybrat směs v katalogu ze základních kombinací cibulovin a najdou zde i směsi letniček pro přímý výsev. Nově připravují katalog také s nabídkou trvalek. „Od letošního roku plánujeme vysazovat ve spolupráci s tuzemskými realizačními firmami trvalkové směsi například kolem nových developerských projektů nebo podél silnic, a to včetně zpracování architektonického návrhu, realizace a údržby. V tuzemsku si najímáme spolupracující firmy,“ vysvětlil Ing. Světlík. U trvalek je možná kombinace s ručně sázenými cibulovinami nebo letničkami.

Text a foto

Lucie Poláková

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down