Na nizozemském trhu působí teprve krátce, má však již široké spektrum klientů. O koho se jedná? Společnost Planty pot B. V., zaměřená na výrobu biologicky odbouratelných nádob na pěstování květin. Materiál Solanyl, z něhož jsou květináče vyráběny, je plně biologicky odbouratelný a díky tomu se okruh zákazníků společnosti stále rozrůstá.
Květináče Planty pot jsou vyráběny s použitím zemědělského odpadu. Před jejich uvedením na trh prošla inovativní metoda výroby tříletým intenzivním výzkumem. Jedná se o rostlinné materiály z produkce zeleniny a z odpadu bramborářského průmyslu. K výrobě je používán například zbylý škrob z výroben hranolků a chipsů. Tento odpadní produkt, který nemá již další využití, slouží k výrobě ekologicky šetrného plastu – bioplastu. Květináče z bioplastu nabízejí v podstatě stejné funkční možnosti jako plastové nádoby a k tomu ještě vynikají šetrností k životnímu prostředí. V okamžiku, kdy zejména větší firmy řeší dilema kam s poškozeným plastovým odpadem, ti, kteří používají květináče z bioplastů, je jednoduše zakopou do kompostu. Na rozdíl od klasických ropných plastů, které se rozkládají desítky až stovky let, v případě Planty potu jde o organické látky, které se rozkládají přirozeně a relativně krátkou dobu v rozmezí několika let.
Společnosti Planty Pot B. V., jejíž hlavní cílovou skupinou jsou firmy zabývající se květinářskou a školkařskou produkcí, se podařilo najít svou pozici na trhu a ve spolupráci s desítkami školkařských firem usilují stále o větší osvětu a propagaci tohoto produktu právě v oblasti zemědělské výroby a následně pak u maloobchodníků, odkud se ke konečnému spotřebiteli dostane výrobek šetrný k životnímu prostředí. Se stále se zvyšujícím trendem ochrany životního prostředí nabízí tento produkt přidanou hodnotu velkých rozměrů, kterou oceňují také maloobchodní zákazníci. Na rozdíl od běžného plastu, který zamořuje naši planetu, jsou květináče Planty pot šetrnou alternativou, která by měla v budoucnu být běžným produktem.*
Text Daniela Urešová
Foto autorka a archiv Planty pot B. V.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 9/2013