27.11.2005 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé jablek z Olomouckého kraje hlásí nízkou úrodu

Nízkou úrodu jablek hlásí letos ovocnáři z Olomouckého kraje. Zřejmě nejhůř dopadli pěstitelé ze společnosti Úsovsko, kteří sklidili až o třetinu méně než obvykle. Ve složité ekonomické situaci je ale většina pěstitelů nejoblíbenějšího tuzemského ovoce. Informoval o tom regionální deník Olomoucký den.

"Na Moravě jsme zřejmě dopadli nejhůř ze všech pěstitelů.
Urodilo se nám až o 1500 tun jablek méně než loni. V tržbách se jedná o propad asi 15 milionů korun, což nám v konečném výsledku způsobí ekonomickou ztrátu. Na vině jsou jarní mrazíky. Ještě 22. dubna jsme naměřili minus sedm stupňů," řekl deníku ředitel divize ovocnářství společnosti Úsovsko Dušan Sedláček.
O přibližně 1000 tun méně jablek se urodilo také ovocnářům ze
Sadů Králová na Olomoucku. "Loňské mrazy naši úrodu ničily
natolik, že jsme sklidili jen 2000 tun ovoce. Letos už je to něco
kolem 7000 tun. Původně jsme počítali s lepšími výsledky. V září navíc téměř nepršelo, takže plody tolik nedorostly," sdělila
mluvčí společnosti Veronika Kristová.
Výrazně nižší úrodu zaznamenali téměř všichni čeští a
moravští sadaři. "Celková tuzemská sklizeň je až o čtvrtinu nižší než v předcházejících letech. Zatímco loni se v České republice urodilo asi 155.000 tun jablek, letos je to jen okolo 122.000 tun. Důvodem propadu jsou silné mrazy v závěru dubna," řekl Dni tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down