20.10.2017 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Perspektivní stolní odrůdy révy

V kolekci genových zdrojů révy vinné se pravidelně hodnotí také stolní odrůdy révy. I když jsou ekologické podmínky v České republice méně vhodné pro velkovýrobní pěstování stolních odrůd, je možné vybrat odrůdy vhodné pro pěstování u malopěstitelů. Také stolní odrůdy patří do skupiny odrůd odolných k houbovým chorobám a zimním mrazům, a proto je možné pěstovat tyto odrůdy s minimální fungicidní nebo ekologickou ochranou.

 

Viktoria

 

Viktoria je odrůda, která byla vyšlechtěna ve Všeruském vědecko-výzkumném ústavu pro vinohradnictví a vinařství J. I. Potapenka. Odrůda vznikla jako kříženec (Vitis vinifera x Vitis amurensis) x Seyve Villard 12304.

List je středně velký až velký, pětilaločnatý, se středně hlubokými výkrojky. Řapíkový výkrojek je úzce otevřený nebo mírně překrytý. Hrozen je velký až velmi velký. Třapina je výrazně rozvětvená. Tvar hroznu je kuželovitý. Bobule je velká, vejčitá. Slupka má červené až červenofialové zbarvení. Slupka bobule je voskovitě ojíněná. Uspořádání bobulí v hroznu je středně husté. Květ je funkčně samičí.

Požadavky na stanoviště jsou střední. Odrůda je vhodná pro pěstování ve všech vinařských podoblastech, ale také v okrajových oblastech pěstování révy. Vhodné jsou osluněné a vzdušné lokality. Požadavky na půdní podmínky jsou střední. Nevhodné jsou hluboké a výživné půdy, protože podporují velmi bujný růst.

Text a foto

prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.,

Mendelova univerzita v Brně,

Zahradnická fakulta v Lednici

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down