Pergoly do zahrad a jejich materiálové provedení

Pergoly představují oblíbený zahradní prvek tvořený nejčastěji odlehčenou konstrukcí. Jejich název pochází z latinského označení „pergere – krýti”. Z architektonického hlediska nacházejí široké uplatnění zejména při prostorovém členění zahrady, kdy často vymezují prostor pro odpočinek a rekreaci, dotvářejí celkovou architekturu zahrad i objektů, nebo slouží k propojení různých částí zahrad jako prostorový komunikační prvek. Z funkčního hlediska slouží konstrukce pergol nejčastěji jako stínící prvek, zástěna nebo opora pro popínavé rostliny.

Pergola se obvykle skládá ze svislých podpěr nebo sloupů, na kterých jsou uloženy vodorovné prvky v různém uspořádání (např. mříž, lamely) vytvářející potřebné přistínění nebo podpěru pro pnoucí rostliny. Funkční využití pergol vychází z respektování poměru mezi její výškou a šířkou. Volba obou parametrů musí nutně vycházet z celkového architektonického řešení, materiálového provedení konstrukce a také vazby na okolní zástavbu.

Pergoly velmi často vytvářejí další, částečně zastřešený venkovní prostor. Svým otevřeným designem nenabízejí plný stín a ochranu před přímým slunečním zářením jako např. altány, ale poskytují prostor pro cirkulaci vzduchu.

Dynamické a statické pergoly

Podle uspořádání a funkčního využití lze formálně pergoly rozdělit na dynamické a statické. Dynamické pergoly vytváří prostorový efekt zdůrazňující cílové místo nebo prvek, vytvářející plynulé propojení vnitřních a venkovních prostor. Jedná se například o vchodové pergoly a loubí. Dalším příkladem jsou pergoly spojující dvě kompozičně odlišné části zahrady, ke kterým řadíme dělící pergoly či pergoly nad vstupy nebo bránami v oplocení.

Statické pergoly představují samostatně stojící konstrukce provázané na okolní zástavbu, jako jsou pergoly pro posezení, pergoly nad parkovacími plochami nebo samostatně stojící pergoly umístněné přímo v zahradách.

Dedikace: Tento příspěvek vznikl za podpory projektu CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_017/0002334 Výzkumná infrastruktura pro mladé vědce.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 7/2024

Text: prof. Ing. Patrik Burg, Ph.D., doc. Ing. Barbara Ševčíková, Ph.D., ZF Mendelu, Lednice

Foto: archiv autorů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down