22.09.2003 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pereny –školka trvalek

Loni po deštivé sezóně půda vymrzala a docházelo proto ke ztrátám na přezimujících rostlinách. Co ale jednomu škodí, může druhému prospět. Díky podobnému osudu u konečných spotřebitelů jarní tržby školek předčily očekávání.

Z Pražského hradu do Hlavence
„Květiny jsou něco, co do mého života patří, vždy jsem pracovala s květinami“, to jsou slova majitelky firmy Ing. Renaty Pešičkové, která vyjadřují její vztah ke květinářství i životní postoj. Po ukončení studia se věnovala na Pražském hradě trvalkám k řezu, také vyučovala předmět květinářství na SZaŠ v Mělníce. Čas k samostatnému podnikání dozrál po šestiletém období její mateřské dovolené, během které se podílela na vzniku a rozvoji firmy.
Plocha areálu zahradnictví, které leží nedaleko sedmnáctého kilometru dálnice E-65 Praha – Mladá Boleslav, dosahuje čtyř hektarů. Kontejnerovna, v níž je soustředěn veškerý pěstovaný sortiment, má rozlohu tři čtvrtě hektaru. Ve volné půdě se nachází pouze část matečnic (Hemerocallis sp., Hosta sp., Geranium sp., okrasné trávy, Thymus sp. aj.), část rostlin je přemnožována přímo z kontejnerů ( Sedum sp., Festuca sp., Phlox subulata, Aster dumosus aj.). Přestože areál nevypadá ještě přesně podle představ majitelky, je na první pohled patrný silný důraz na výběr kvalitního materiálu, široký sortiment a péči o rostlinný materiál.
Sortiment kolem 150 druhů
O sortiment, který zahrnuje 150 rodů trvalek (včetně vytrvalých aromatických a kořeninových bylin), 18 rodů okrasných travin, čtyři rody kapradin a dva rody vodních rostlin pečuje celoročně pět zaměstnanců, jejichž počet se v sezóně zdvojnásobí. Jednotlivé druhy jsou v kontejnerovně řazeny postupně podle nároků na vodu od sukulentních po hydrofilní rostliny. Sezóna vrcholí počátkem jara (březen – červen), kdy je největší nápor zákazníků ze zahradních center a realizačních firem. Během léta je největší zájem o kvetoucí trvalky a rostliny v dvoulitrových kontejnerech.
Přáním majitelky je nabídku pravidelně obohacovat o novinky. K tomu slouží jednak návštěvy zahraničních školek a také sledování nabídky novinek na internetu a především zjišťování představy a potřeby zákazníků.
Nabídka s údaji o konkrétním stavu nabízených trvalek je na internetových stránkách www.pereny.cz . Prostřednictvím internetového obchodu lze požadovanou partii objednat takřka okamžitě. Veškeré objednávky jsou evidovány a blokovány skladovým programem a následně připraveny na požadovaný termín.
Podmínky pro pěstování
Zahradnictví na pozemcích darovaných příbuzenstvem existuje od roku 2000, předtím se zde pěstovaly polní plodiny. Během sezóny se zavlažuje labskou vodou, která je dodávána zavlažovacím řádem. Slabou stránkou je období uzavření řádu v období od 1. října do 30. března. Přesto, že jsou pozemky obklopeny ze tří stran lesním porostem, návětrná je strana čtvrtá, kde však narůstá živý plot, který postupně tuto situaci zlepší.
Maximální kapacita kontejnerovny dosahuje v tuto chvíli 500 tisíc rostlin. Hlavním dodavatelem sazenic je Syngenta Czech, s. r. o., vlastní výsevy dosahují množství 200 tisíc. Část sortimentu pochází z vlastního vegetativního množení, část rostlin si firma sama dováží. Volně ložený substrát, který dodává Rašelina Soběslav, je dohnojován Osmocote (zásobní hnojení 16 – 18 měsíců). Na výsevy je využíván substrát distribuovaný firmou Bohemiaseed, s. r. o.
Efektivním pomocníkem je dlouhodobě zapůjčený sázecí stroj a automatická závlaha instalovaná firmou Irimon, s. r. o.
Současné a budoucí investice
Kontejnerovna s vrchní závlahou a stínovištěm je již hotová, v současnosti je před dokončením přístupová komunikace. V plánu je vybudování studny a zásobní nádrže na vodu o objemu 450 m3, která zajistí třídenní zásobu vody. V blízké budoucnosti bude vybudován fóliovník na množení, zazimování a přirychlení rostlin k jarnímu prodeji. Počítá se s vybudování vzorkové prodejní plochy v přední části areálu, kde by bylo možné prezentovat na malé ploše celý sortiment.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down