22.04.2024 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pavel Bednář dostal za výzkum modřínu Cenu Ing. Jiřího Nováka

Lesníkům pomáhá oborový výzkum přizpůsobit se klimatické změně. Příkladem je projekt „Možnosti využití modřínu opadavého v českých lesích pod dopadem klimatické změny“ realizovaný v rámci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Cílem projektu bylo prohloubit znalosti o modřínu a možnostech jeho využití v lesích České republiky při pěstování smíšených a růstově diferencovaných porostů, přičemž jednou z aktivit bylo i prokázání původnosti této dřeviny na území České republiky.

Právě za návrh a realizaci tohoto projektu byl na veletrhu SILVA REGINA oceněn Ing. et Ing. Pavel Bednář, Ph.D., vědecko-výzkumný pracovník Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Z rukou ministra zemědělství Marka Výborného převzal grafický pamětní list dokládající udělení Ceny Ing. Jiřího Nováka za výrazný počin v rámci lesního hospodářství v České republice. Vedle pamětního listu Pavel Bednář převzal i lovecký tesák a finanční prémii.

„Moc děkuji za cenu, které si nesmírně vážím a vnímám ji jako ocenění celého našeho výzkumného týmu a v neposlední řadě i jako ocenění lesnické vědě jako takové. České lesnictví stojí pomyslně na křižovatce. Nachází se v období, kdy právě intenzivní spolupráce lesnické praxe a lesnického výzkumu má být co nejintenzivnější, aby lesnictví těmto novým výzvám v budoucnu čelilo a uspělo. Doufám, že takovýchto projektů, které mohou přispět, aby lesnictví vzkvétalo a bylo k užitku celé společnosti, bude co nejvíce,“ uvedl Pavel Bednář v děkovné řeči.

„Projekt mě velmi zaujal, protože aktuálně vedeme disputaci s Ministerstvem životního prostředí a já mám díky této práci další argument při vysvětlování, že modřín není nepůvodní dřevina, že sem skutečně patří a chceme, aby v lesním zákoně byl takto uveden,“ řekl při této příležitosti ministr Marek Výborný a dodal: „Jsem rád, že vaší práce můžeme reálně využít. A je to i ukázka toho, jak naši vědečtí pracovníci mohou aktuálně ovlivňovat lesnickou politiku v České republice.“

Cena Ing. Jiřího Nováka se udělovala již popáté. Nominované vždy navrhuje odborná lesnická veřejnost, doporučené z nich vybírá komise pro udělení Ceny Jiřího Nováka a konečné rozhodnutí je v rukou ministra zemědělství. Oceňuje se výrazný počin, kterým je myšleno široké spektrum činností dotýkajících se jednotlivých oborů v lesnictví a lesnicko-dřevařského sektoru.

Zdroj: VÚLHM*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down