Patnáct let cesty k profesionalitě

V letošním roce oslavil Svaz zakládání a údržby zeleně (SZÚZ) své patnácté narozeniny, takže se přehoupl z dětských let do období dospívání. Toto období se v lidském životě nazývá adolescence a je mimo jiné charakterizováno rozvíjením sebevědomí, ale také hledáním a vymezováním vlastního společenského postavení. SZÚZ si za patnáct let vydobyl svou činností společenský kredit a oprávněně může být sebevědomý. To ovšem neznamená, že je možné ustrnout, protože současnost je jiná, než byla doba, ve které toto profesní sdružení vznikalo.

Myšlenka založit profesní sdružení podnikatelů, kteří se zabývají zakládáním a údržbou zeleně, vznikla v roce 1998 na půdě Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Kromě snahy vytvořit závazné oborové technologie chtěli čeští a moravští podnikatelé navázat styk se západoevropskými firmami, protože cítili potřebu překlenout izolaci dlouhých desetiletí, kdy se u nás velmi málo vědělo o tom, jak se obor proměnil, jaké nejmodernější technologie jsou na začátku 21. století běžné v zahraničí, jaké jsou nejmodernější trendy v zakládání a údržbě parků, městské zeleně a zahrad.

Impulsem pro vznik samostatného svazu bylo setkání s představiteli evropské organizace ELCA (European Landscape Contractors Association), která sdružuje profesní svazy evropských zemí. Zahradnické asociace, jejichž členy jsou podnikatelské subjekty, existují v evropských zemích již dlouhá desetiletí. V roce 2001 vznikl tedy v České republice Svaz zakládání a údržby zeleně, který se stal prvním členem ze zemí východního bloku v ELCA. Prvním cílem bylo zajistit transformovaným, nově vzniklým i obnoveným rodinným zahradnickým firmám chybějící informace.*

Text a foto

Ing. Jana Šimečková,

ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 12/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down