Park roku 2023 bude inspirovat i motivovat

Svaz zakládání a údržby zeleně, z. s., (SZÚZ) a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z. s., (SZKT) uspořádaly v polovině června tiskovou konferenci v Ledeburské zahradě pod Pražským hradem u příležitosti zahájení soutěžní přehlídky Park roku 2023. Veřejně přístupná díla krajinářské architektury dokončená v uplynulých deseti letech mohou do konce srpna přihlašovat jejich autoři, zhotovitelé, zadavatelé a spolky. Soutěžní přehlídka a s ní spojená propagace dobrých příkladů může inspirovat a motivovat další obce a jiné zadavatele ke změně veřejného prostoru k lepšímu.

Park roku 2023 nově nese podtitul Cena za dílo krajinářské architektury ve veřejném prostoru. Organizátoři tím chtějí dát najevo, že do soutěžní přehlídky je možné hlásit i díla, která nemají charakter parku. Letos se soutěž koná již popatnácté, ale jde o historicky první ročník, na kterém spolupracují SZÚZ a SZKT. „Chceme tak propagovat krajinářskou architekturu na příkladu kvalitních děl. Důležité je jak plánování a samotná realizace, tak i následná péče,“ vysvětlil Ing. Ondřej Feit, ředitel SZKT.

O soutěži

Díla mohou do soutěže hlásit projektanti, investoři, zástupci měst a obcí, příp. občanských spolků nebo organizací, ale vždy se souhlasem autora projektu (pokud není sám přihlašovatelem). V soutěži se neplatí registrační poplatek a přihlášky je třeba podat do 31. srpna. Poté se sejde odborná porota a přihlášená díla zhodnotí na základě zaslaných podkladů, které jsou specifikované v přihlášce. Poté rozhodne, která díla bude dále hodnotit na základě osobní návštěvy (od 25. do 27. září) a jedno z nich získá titul Park roku. Porota může udělit i další ocenění, která jsou opět specifikovaná v pravidlech, např. za biotechnologii, za inovativní přístup, za významný developerský počin, za biodiverzitu.

Porota bude hodnotit nejen kvalitu projektu, ale také kvalitu zahradnických i řemeslných prací a péči o dílo. Podle Václava Babky, autora projektu Komenského parku ve Zlíně, vítězného Parku roku 2015, se kvalitní park neobejde bez kvalitní péče a údržby. „Dynamika vegetace je taková, že jakmile se přestane kosit, plet, veškeré investice jdou vniveč. Myslím si, že v dennodenní údržbě máme obecně v republice velký dluh. Potřebujeme renezanci péče o zeleň, protože investicí to nekončí, ale naopak začíná,“ vysvětlil Babka.

Vyhlášení výsledků soutěže Park roku 2023 proběhne 19. října v Humpolci. Předávání ocenění vítězným projektům probíhá již tradičně v místě, které v předešlém ročníku získalo titul Park roku, což byl v roce 2021 humpolecký park Stromovka. V soutěžní přehlídce Park roku 2023 může elektronicky hlasovat i veřejnost prostřednictvím webové stránky www.parkroku.cz, a to od 15. 9. do 15. 10. 2023. Soutěžní díla budou na webových stránkách ke zhlédnutí od 1. září. Zájemci si mohou přečíst texty a prohlédnout fotografiemi, které poskytnou sami přihlašovatelé. Dílo, které obdrží nejvíce hlasů, získá Cenu veřejnosti.

Celý článek najdete v časopisu Zahradnictví č. 7/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down