27.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Park Bedřich v brněnských Židenicích se otevře na začátku května

V brněnských Židenicích bude lidem od začátku května sloužit nový park Bedřich, který městská část nechala vytvořit na volné zarostlé ploše na nároží ulic Václavkovy a Bubeníčkovy. Pojmenovaný je po literárním kritikovi a teoretikovi Bedřichu Václavkovi. Při odpočinku zde lidé najdou nové lavičky, upravenou zeleň a děti i kolotoč, řekl dnes ČTK místostarosta Židenic Petr Kunc (Spolu pro Židenice).

Městská část za nový park zaplatila tři miliony korun, které získala od magistrátu, a udělala jej podle návrhu architektky Jany Drochytkové. Nápad pojmenovávat brněnské parky křestními jmény podle významným osobností vzešel ze soutěže organizované Mendelovou univerzitou. Václavek byl členem avantgardy sdružené ve skupině Devětsil, rozpracoval směr socialistického realismu. Zahynul v koncentračním táboře v Osvětimi za druhé světové války.

V parku ještě zbývá dokončit výsadbu stromů a květin. "Součástí parku jsou betonové plochy, do kterých jsou vylité verše Bedřicha Václavka, po němž je park pojmenovaný. Nachází se zde také jeho busta," uvedl Kunc. Před rokem 1989 stávala před Bílým domem na Žerotínově náměstí.

Nároží ulic bylo prázdné už od konce druhé světové války. Dříve zde stával dům, který zničilo bombardování. Dlouhá léta zde rostly bez většího zásahu stromy a plocha se nijak neudržovala. Nyní už zde funguje také kamerový systém, který má být prevencí vandalismu.

Židenice se snaží kultivovat i další veřejná prostranství, ať už revitalizaci parků či budováním nového. V Juliánově vzniká například park pojmenovaný po Marii Kudeříkové, která byla za druhé světové války aktivní členkou domácího odboje. Hotový má být do konce srpna.

Městská část revitalizuje také park na Staré osadě, vysadila zde 100 nových stromů. Chystá také projekt na revitalizaci parku v Kudelově ulici.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down