13.05.2022 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pardubický kraj byl vloni nejvýznamnějším producentem léčivých rostlin v ČR

Pardubický kraj byl vloni opět nejvýznamnějším producentem léčivých rostlin v České republice. Více než čtvrtina léčivek včetně námelového žita a zároveň nejvíce v mezikrajském srovnání v roce 2021 byla vypěstována na polích Pardubického kraje. Loňská produkce činila 871 tun, uvedl Český statistický úřad.

Dominantní postavení kraji zůstává, přestože se od roku 2017 sklizňové plochy léčivých rostlin v Pardubickém kraji snížily téměř o čtvrtinu. V celé zemi se naopak od té doby více než o čtvrtinu rozšířily. V roce 2017 tvořila krajská produkce léčivých rostlin 1227 tun čtyřicetiprocentní podíl republikového úhrnu.

Velkým producentem námelu je družstvo Agricola Bylany na Chrudimsku, námelové žito pěstuje na několika stech hektarech a je jedním z největších pěstitelů farmaceutické suroviny v zemi. Námel je tmavý tvrdý útvar vytvářený paličkovicí nachovou, je parazitickou jedovatou houbou, která tvoří podhoubí v semeníku lipnicovitých rostlin. Obsahuje farmaceuticky využitelné alkaloidy vhodné pro výrobu léků, používané například v gynekologii a porodnictví. Družstvo dlouhodobě spolupracuje se zahraniční firmou, která námel vykupuje a zpracovává. Výhodou jsou pevně stanovené obchodní podmínky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down