01.12.2005 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Paravan slouží i zdobí

Často bývá opomíjený. Je obvykle velmi zajímavým dekorativním prvkem v interiéru a pro floristu může být skvělou výzvou. Řeč je o paravanu.

Ačkoliv v minulosti tato přenosná zástěna sloužila lidem mnohem častěji, své využití nachází i v dnešní době. Použití sice zůstává stejné, to znamená, že rozděluje daný prostor a vytváří tak intimnější prostředí, ale kromě toho je leckdy i významným ozdobným prvkem.
Paravany, které vytvořili floristé, bývají obzvláště zajímavé. Umisťovány bývají v recepcích hotelů nebo v restauracích, zlidšťují interiéry firem a kancelářské prostory.
Zástěny se v poslední době stávají také soutěžní disciplinou mnoha soutěží v aranžování květin a květinových přehlídek. Bývají také součástí mistrovských zkoušek.

Paravan není sezónní záležitostí. Do jeho výroby se můžeme pustit bez ohledu na roční dobu. Jedná se o přenosnou funkční dekoraci, která je v tomto ohledu nadčasová. Stačí ji jen přizdobit podle aktuálních trendů.
Je dobré a asi nezbytné spolupracovat s truhlářem a dalšími řemeslníky. Kostra by měla být stabilní, takže její výrobu ze dřeva nebo kovu, bychom přenechali právě jim. Použitý materiál by měl ladit se zařízením interiéru, ve kterém bude paraván stát. Kostra může mít nejrůznější linie a tvořit například oblouk či jiný geometrický tvar. Ten opravdu nemusí být nutně rovný.
Obvyklá výška paravánu bývá necelé dva metry, nejrozšířenějším typem je třídílná sestava. Můžeme ponechat i jednu desku, ale její stabilita je podstatně menší.
Když máme hotovou kostru a můžeme začít tvořit. Navrhnout a vytvořit paravan je krásná práce. Nejdříve se pozorně seznámíme s prostorem, ve kterém bude instalován. Důležité jsou kromě použitého materiálu barvy a tvary. Podle zařízení interiéru můžeme zpracování pojmout klasicky nebo zvolit moderní neotřelou formu. Paravan vynikne, umístíme-li v místnosti ještě alespoň jednu dekoraci zhotovenou ve stejném stylu s použitím totožného materiálu. Může se jednat i o drobné aranžmá. Výsledný dojem a efekt se znásobí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down