05.07.2021 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Památné stromy v Brně lidem přiblíží nová webová aplikace

(ČTK) - Památné stromy, kterých je v Brně 174, přiblíží lidem nová webová aplikace vytvořená magistrátem. Zájemci v ní najdou základní informace o stromech a přehlednou mapu, která zobrazuje zvlášť solitéry a zvlášť skupiny a stromořadí a umožňuje i vyhledávání nejen na základě ulic, ale také podle druhu stromu. Jednotlivé body jsou doplněny o fotky i podrobnější popis, uvedl v tiskové zprávě náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

"Je to další tip pro lidi, kam se vydat ve volném čase, který doplňuje naše starší aplikace o brněnských parcích, příměstských lesích nebo významných krajinných prvcích," dodal Koláčný, jenž má v gesci informační technologie.

Aplikace umožňuje pravidelnou aktualizaci. "Tihle velikáni často vzbuzují zájem kolemjdoucích, díky on-line aplikaci dostupné z kteréhokoli chytrého telefonu se o nich okamžitě mohou dozvědět víc a příště se třeba už cíleně vydat na procházku k dalšímu pamětníkovi, například k bystrcké lípě, která v roce 2000 zvítězila v celorepublikové anketě Strom roku, nebo ke smrku na Ramešově, který se o tento titul uchází letos," sdělil náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Mezi brněnskými památnými stromy je 37 solitérů a 137 stromů ve dvojicích, skupinách či stromořadích. Za nejstarší památný strom je považována lípa srdčitá na náměstí 28. dubna v městské části Bystrc. Její věk se odhaduje na 400 let. Nejmohutnějším stromem je Kiliánova vrba, rostoucí na soukromém pozemku v Pražské ulici v Bosonohách. Obvod jejího kmene je 820 centimetrů. Po zásahu bleskem však zbylo již jen torzo. Mezi nejzachovalejší památné stromořadí patří Maloměřická lipová alej na bývalém hřbitově, rostoucí podél Parkové ulice. Alej byla v minulosti páteřním prvkem areálu hřbitova.

Za památné stromy lze prohlásit stromy, jejich skupiny nebo stromořadí, které vynikají svým vzrůstem nebo věkem, tvoří významné krajinné dominanty nebo jsou to cenné dřeviny i nepůvodních druhů. Také to mohou být dřeviny historicky cenné, které byly zasazeny jako památníky historických událostí nebo se k nim vážou různé pověsti a báje. Památné stromy jsou evidovány v ústředním seznamu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Praze a v terénu jsou označené cedulkou s malým státním znakem a nápisem.

klv kš

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down