Autor
Kategorie:
Nezařazené

Pajehličník přeslenatý (Sciadopitys verticillata)

Je domovem v horských lesích středního a jižního Japonska. Jde o velmi zajímavý jehličnan, který působí nezvykle exoticky. V našich podmínkách dorůstá do výšky nejvíce 5 - 7 m (v domovině však nejsou žádnou zvláštností stromy vysoké až 30 m s průměrem kmene kolem 3 m)

Roste pomalu. Koruna je úzká, kuželovitá, zejména v mládí velmi pravidelná. Zajímavé a nápadné je olistění. Tvoří jej lesklé, svěže zelené dvojjehlice dlouhé 8 – 12 cm a široké 4 – 7 mm, ze spodní strany se dvěma bílými proužky. Jsou paprskovitě rozložené v přeslenech. Toto uspořádání jehlic je zcela ojedinělé.
Vyžaduje chráněné stanoviště, zejména proti zimním mrazivým větrům a rovněž proti zimnímu slunci. Ideální je polostinné místo s živnou, hlubší, vlhčí (ale propustnou), mírně kyselou půdou. To znamená, že do půdy přidáme buď rašelinu nebo rozloženou jehličnatku z lesa. Rozmnožuje se převážně výsevem semen, jelikož řízky (odebírané v létě) koření těžko a dlouho. Ojediněle se pěstují i dva kultivary. ‚Aurea‘ má jehlice nažloutlé až žluté, ‚Pyramidalis Compacta‘ je užšího a kompaktnějšího vzrůstu. Oba množíme roubováním na semenáče původního druhu.
Vzhledem ke svému pomalému růstu a obtížné množitelnosti bude pajehličník v našich zahradách vždy raritou. Vysazujeme jej buď solitérně nebo do skupin s dalšími stálezelenými dřevinami. Vynikne rovněž na okraji větších skalek nebo ve vřesovištích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *