15.12.2004 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ozimé cibule v sezoně 2003 – 2004 z pohledu využití tuzemských odrůd

Ozimé cibule se v posledních letech stávají tržně velmi zajímavou plodinou. Sklizně nastupují dříve než u cibule pěstované ze sazečky a pro konzumenty je to zelenina velice atraktivní.

Přestože uplynulá zima nelámala rekordy nejnižšími teplotami, výpadky na porostech ozimých kultur jsou patrné.
Konkrétně u ozimých cibulí jsou plochy, které vymrzly kompletně, a u dalších je v mnoha lokalitách porost velmi řídký a nedává předpoklad ani průměrných výnosů.
Příčiny jsou sice všeobecně známé, ale před novými letními výsevy cibulí pro sezonu 2004 – 2005 je dobré je zrekapitulovat.

Podmínky dobrého přezimování ozimé cibule jsou v zásadě pouze dvě:
1. Dobře založený porost
2. Optimální průběh zimního počasí a časného jara

Dobře založený porost – tj. stav před nástupem zimního počasí, kdy cibule má 5 - 6 pravých listů, síla krčku je asi 5 mm a hustota 30 rostlin na 1 m řádku.
Takového stavu dosáhneme při dodržení následujícího postupu. Ze zkušeností pěstitelů této odrůdy doporučujeme se těchto zásad držet.
výsev - dle místních podmínek v rozmezí 10. - 27.8. (dřívější výsevy mohou zvýšit procento vyběhlic - pozdější vymrznutí slabých rostlin)
poloha - teplá slunná
půda - kvalitní příprava před setím s možností závlahy
výsevek - dle HTS 1 100 000 – 1 200 000 ks/ha (tj. průměrně 5 - 6 kg)
vysévat nejkvalitnější osivo. Kvalitním osivem se rozumí osivo vykalibrované, ošetřené proti chorobám a škůdcům s min. klíčivostí 85%.
hloubka výsevu 2 - 3 cm (počítat s vytažením mrazem na 1 - 2 cm přes zimu)
Po výsevu je nutná okamžitá závlaha.
Volba odrůd: nabízené odrůdy mají různou odolnost proti chladu a nepříznivým vlivům zimního počasí. Při mírném průběhu přezimují prakticky všechny. Při tvrdší zimě nebo na pozemcích situovaných v oblasti či poloze trpící pravidelně chladem je nutné vybrat odrůdy s nejvyšší odolností.

Druhou podmínku dobrého přezimování, tj. průběh zimy a časného jara, na rozdíl od předchozí neovlivníme.

Pro tuzemské odrůdy AUGUSTA a HIBERNA vyznělo hodnocení přezimování následovně:
HIBERNA: Porosty hůře vzcházely a v důsledku sucha a slabší energie klíčení byly hůře zapojené. Přezimovaly však oproti některým zahraničním odrůdám velmi dobře a na jaře vyplnily mezery mohutností rostlin.
Jako odrůda s pozdní tvorbou cibule, mohutným olistěním a širším krčkem se uplatní hlavně pro sklizeň na zeleno a později na krátkodobé skladování.
AUGUSTA: Založené porosty byly na podzim vyrovnané a dobře zapojené i na některých nezavlažovaných plochách. Přezimovaly rovněž velmi dobře a v polovině května dávaly možnost sklizně lahůdkové cibule.
Přestože se koncem května objevila na některých místech ohniska plísně cibulové, je u této odrůdy předpoklad velmi dobré sklizně.

Pro výsevy v srpnu proto doporučujeme právě odrůdu AUGUSTA v úpravě pro profesionální pěstitele.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down