Ozdoby k připnutí – korsáže

Neoddělitelnou součástí svatební kytice je korsáž pro ženicha. Tak, jako se mění styl svatebních kytic procházejí určitými změnami i korsáže. Prohlédneme-li si na starých svatebních fotografiích „dekorace“ sak našich tatínků nebo dědečků zjistíme, že jednoduché a mnohdy zbytečně veliké korsáže z jednoho květu a větvičky asparagusu vystřídaly složité technicky propracovanější dekorace připomínající spíše šperkařský výrobek.

Nepsaným pravidlem při zhotovování korsáže je použití totožného materiálu, především pak ústřední květiny v kytici (např. růže). Není však vždy nutné držet se tohoto pravidla. Jedinečnou korsáž můžeme vyrobit i z doplňkových květů , zeleně a doplňkových materiálů. V úvahu pak bereme i barvu a materiál (lesk, mat) ze kterého má ženich sako, ale i tvar svatební kytice, který můžeme kopírovat. Typově, ale i tvarově, můžeme korsáže rozdělit do několika skupin:
 květ s přízdobou nebo bez přízdoby
 plochý (plastický ) geometricky řešený tvar korsáže
 plochý (plastický) kapkovitý tvar s přímou nebo zakřivenou osou
 jehlice
 kombinovaný
 ostatní dekorace určené pro přízdobu např. kravaty

Obrys může být :
 uzavřený
 volný
 výrazně rytmicky rozčleně

Výroba korsáže
1. Nejprve upravíme jednotlivé květy, stonek zkracujeme na délku asi 2 až 3cm (např. u růží), zbytek odstřiženého stonku nahrazujeme drátkem pro získání štíhlejšího a dynamičtějšího tvaru, zavatičkujeme a začistíme gutaperčí nebo plastovou páskou. Délka stonku je úměrná velikosti květu.U květů, jako jsou např. kaly, můžeme stonek ošetřit voskem. Zkracování tohoto typu květů není nutné, jelikož stonek zde může mít dekorativní funkci.
2. Po této úpravě můžeme již ve většině případů připevnit ke stonku tzv. „téčko“ (plastový držák se spínacím špendlíkem). Vyvarujme se lepení, jistější je použití drátku a opětovné začištění páskou. V případe že chceme vytvářet složitější přízdobu, počkáme s jeho připevněním .
3. Podle navrženého tvaru a velikosti dozdobíme korsáž květy a doplňky. Dbáme na dokonalé začištění všech drátků.
4. Do předání uchováváme zarosenou korsáž v celofánu a v chladícím zařízení.

Materiál
Jak jsem se již zmínila, vedle živých květů můžeme použít i sušené rostliny, jakékoliv doplňkové materiály (drátky, kokosová vlákna, stuhy, korálky,….) ze kterých zhotovíme doplňkovou konstrukci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *