08.08.2005 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocné výsadby zůstávají přestárlé

Údaje o ovocných výsadbách v České republice aktualizuje každoročně Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v Brně, odbor trvalých kultur. Nové informace jsou určeny především producentům ovoce, kteří těchto dat využívají pro obnovu ovocných výsadeb.

V České republice se od roku 1990 vysázely sady na ploše 8300 hektarů.

Nové a přestárlé výsadby
Jak ukazuje průběh grafu 1, velký nárůst výsadeb nastal po roce 1995. I když od tohoto roku měli ovocnáři každoročně možnost získat dotační podporu státu při obnově intenzivních sadů, není struktura stáří výsadeb v současné době vyhovující. Mladé výsadby jsou pouze u 20 %, výsadby v plné plodnosti u 30 % a přestárlé výsadby u 49 % intenzivních sadů. Pokud by mělo dojít k vyrovnání struktury stáří, obnova sadů by byla nutná na ploše 900 ha.

Hodnocení podle druhu ovocných plodin
V grafu 2 jsou znázorněny výsadby od roku 1995 podle hlavních ovocných plodin. Nejvíce se vysázelo jabloní, višní a slivoní. U jabloní struktura stáří v současné době nevyhovuje, přestárlých výsadeb je stále 58 %. Nejlépe jsou na tom výsadby višní a slivoní. U těchto ovocných plodin je struktura stáří výsadeb vyrovnaná. Višně mají 37 % a slivoně pouze12 % přestárlých výsadeb. Nejvíce přestárlých výsadeb je u broskvoní (64 %) a červeného rybízu (64 %). Nevyhovující stav je také u rybízu černého, který má 52 % přestárlých výsadeb. U meruněk je 43 % přestárlých výsadeb, kde situaci zhoršuje až 50% výpadek stromů.

Odrůdová skladba
Velký význam má hodnocení odrůdové skladby u jabloní, která v současné době dostatečně nevyhovuje a obměna je velmi pomalá. Zvláště odrůdy Spartan a Mac Intosh zaujímají nadále plochu deset procent, a to převážně přestárlých sadů.

Porovnání pětiletých intervalů ukazuje trend vysazovaných odrůd u jabloní. V letech 1990 až 1994 se nejvíce vysazoval Idared, Šampion, Rubín, Gloster. Po roce 1995 již Golden Delicious, Jonagold, stále ještě Idared, Šampion, Rubín a Bohemia. Po roce 2000 jsou vysazovány odrůdy v následujícím pořadí: Golden D. a var., Jonagold a mutace, Gala, Idared a Rubinola, Šampion. Nejlépe je znázorněn tento trend v grafu 4.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down