24.12.2021 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocné dřeviny z Litenčic mají pevné kořeny

Ve zlínském kraji v malebné oblasti Chřibských vrchů, blíže v Litenčicích na Kroměřížsku hospodaří v ovocné školce Aleš a Helena Zahradníkovi. Nadmořská výška kolísající kolem 500 metrů, těžká jílovitá půda a drsnější podnební podmínky vedou ke zrodu velmi odolných ovocných dřevin. Nejen běžně dostupných, ale zatím i okrajově pěstovaných druhů a odrůd. V současné době patří k nejžádanějším sadba slivoní a plody z vlastních sadů.

V současnosti má podnik Ovocná školka Litenčice, spol. s r. o., jedenáct zaměstnanců. Na výpomoc si najímají třetím rokem pracovníky z Bulharska. Zdejší ovocná školka patří s patnácti hektary v současnosti k jedněm z největších v republice. Součástí podniku je také zhruba 60 hektarů sadů. Další náplní práce jsou realizace a výsadby zeleně do krajiny.

Před pěti lety prošla kompletní rekonstrukcí hala, která je určena na třídění a skladování výpěstků i ovoce. Zde je možné skladovat v klimatizovaných podmínkách až 50 tisíc výpěstků. Stromky pro podzimní prodej vyorávají od 10. října do poloviny prosince. Jarní prodej pak začíná kolem 10. března. K maloprodeji slouží oddělený provoz stínoviště o výměře 0,4 ha, které nabízí celoročně kontejnerovanou produkci ovocných a okrasných dřevin, od podzimu doplněnou širokým sortiment prostokořenné produkce. Rekonstrukcí prošla také administrativní budova s kompletním zázemím pro pořádání seminářů včetně přednáškové místnosti s celoročním ubytováním.*

Text a foto Lucie Poláková

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 12/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down