14.12.2004 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocnáři rozdají starým a postiženým lidem asi osm tun jablek

Zhruba osm tun jablek rozdají letos čeští ovocnáři starým a postiženým lidem při tradiční dobročinné akci nazvané České jablko = dobrý skutek. Do akce se zapojí asi 70 pěstitelů, kteří v celé zemi obdarují přes osm desítek ústavů sociální péče, dětských domovů, domovů důchodců a dalších podobných zařízení.

Každé sociální zařízení by tak mělo dostat kolem 100 kilogramů jablek, které mají symbolizovat české Vánoce. Akci chtějí ovocnáři zároveň upozornit veřejnost, že po letošní sklizni mají ve skladech dostatek jablek k zásobování trhu po celé zimní a jarní
období.
Ovocnáři s rozdáváním jablek do sociálních zařízení začali v době takzvané jablečné války v roce 1998, která vznikla po mimořádných dovozech jablek z EU na český trh. ČR tehdy zavedla dovozní kvóty na jablka, EU reagovala zvýšením cel na některé zemědělské komodity. Obě strany nakonec od ochranných opatření ustoupily.
Letos pěstitelé do skladů uložili téměř 44 800 tun jablek, což odpovídá průměru posledních pěti let. Odbyt jablek ale podle ovocnářů v současné době vázne a jejich farmářské ceny jsou meziročně nižší zhruba o pětinu a pohybují se v rozmezí od šesti do 12 korun. V obchodech se česká jablka nyní prodávají v cenách od šesti do 28 korun za kilogram.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down