20.12.2009 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovoce a zelenina pro žáky zdarma

V příštím roce mohou žáci prvních až pátých ročníků tuzemských základních škol dostávat zdarma ovoce a zeleninu. Návrh tohoto programu dnes schválila vláda. Hlavním zdrojem k jeho financování bude rozpočet Evropské unie, z něhož má na ovoce do škol jít 53 milionů z celkových téměř 73 milionů korun. Zbývajících necelých 20 milionů korun poskytne ze svého rozpočtu stát. Agroweb o tom informoval mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Opatření, které již v roce 2006 navrhla EU, má vést ke snížení dětské obezity. "Kromě čerstvého ovoce a zeleniny dostanou školáci od státem schválených dodavatelů zdarma také balené ovocné a zeleninové šťávy bez chemických přísad," uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta. Dodal, že do prvních až pátých tříd základních škol v ČR chodí více než 450 tisíc dětí.
Podle Vorlíčka ale není pravděpodobné, že se do tohoto programu přihlásí všechny základní školy. "Projektu zaměřeného na školní mléko, který byl v letošním roce po roční pauze obnoven, se účastní přibližně polovina základních škol," podotkl.
Stát od začátku letošního školního roku po roční pauze opět dotuje školní mléko. Celková podpora ze státního rozpočtu a peněz EU v nynějším školním roce dosáhne 80 milionů korun, přičemž 60 milionů půjde z národních zdrojů, zbývajících 20 milionů korun poskytne EU. Topolánkova vláda před začátkem minulého školního roku národní část dotací utnula. Počet do programu zapojených škol následně klesl o třetinu, množství odebraných výrobků o více než polovinu. Letos se do programu mohou kromě žáků základních škol poprvé zapojit také děti ve školkách a středoškolští studenti. Podle informací z poloviny listopadu zájem o školní mléko však zatím nedosáhl úrovně před zrušením národních dotací.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down