17.06.2021 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovoce a zelenina do škol

Nový právní předpis je účinný od 1. 7. 2021, část od 1. 1. 2022.
Novela nařízení vlády č. 74/2017 Sb., o stanovení některých podmínek pro poskytování podpory na dodávky ovoce, zeleniny, mléka a výrobků z nich do škol.

Ve Sbírce zákonů bylo publikováno nařízení vlády č. 228/2021 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 74/2017 Sb., o stanovení některých podmínek pro poskytování podpory na dodávky ovoce, zeleniny, mléka a výrobků z nich do škol a o změně některých souvisejících nařízení vlády, ve znění pozdějších předpisů.

Nařízením vlády č. 74/2017 Sb. je upravena implementace evropských školních projektů „Ovoce a zelenina do škol“ a „Mléko do škol“ na národní úrovni ČR.

Poskytování podpory na dodávky ovoce, zeleniny, mléka a výrobků z nich do škol plní především zdravotní a sociální funkci. Ze zdravotního hlediska tento projekt reaguje na negativní stravovací návyky dětí, nabízí žákům ve školách především čerstvé ovoce, zeleninu a neochucené mléčné výrobky.

Cílem novely nařízení vlády je především reagovat na požadavky orgánů EU a na další poznatky a zkušeností vyplývajících z aplikační praxe novely nařízení vlády, a to zejména:

  • nahrazuje dosavadní maximální výši podpory stanovením pevné výše dotace; sazba za porci je pevně stanovena na základě odborné studie Ústavu zemědělské ekonomiky a informací,
  • zjednodušuje požadavky na žadatele o schválení podpory vypuštěním distributora,
  • zjednodušuje administraci projektu Mléko do škol tím, že ochucené mléčné výrobky budou dodávány zdarma pouze v rámci doprovodných vzdělávacích opatření, a
  • od školního roku 2022/2023 zavádí povinnost pro žadatele o podporu provádět doprovodná vzdělávacích opatření, která byla dosud dobrovolná; v rámci těchto opatření bude možné zdarma jako ochutnávky dodávat do škol i ochucené mléčné výrobky.

V rámci ČR je do projektu „Ovoce a zelenina do škol“ zapojeno 3 991 základních škol (930 831 žáků) a do projektu „Mléko do škol“ je zapojeno 3 674 základních škol (849 526 žáků). Celková roční finanční dotace pro oba evropské školní projekty činí v rámci rozpočtu ČR zhruba 490 mil Kč, přičemž finanční příspěvek z rozpočtu EU byl pro školní rok 2019/2020 kolem 158,2 mil. Kč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Já jsem tedy opravdu ráda, když naše děti konzumují kvalitní a hlavně místní potraviny. Lepší, než když mají ke svačině nějaké sušenky nebo jenom namazaný chleba. Nebo jak to bylo za nás, suchý rohlík a sklenka mléka. To mi přijde nedostačující. Ráda bych viděla ve školních jídelnách ovoce které je i dražší jako třeba maliny, ostružiny, borůvky či hroznové víno.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down