19.03.2006 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Outside in neboli zvenku dovnitř

Tuto inspiraci lze pojmenovat i jako Příroda doma. Stírají se v ní hranice mezi venkovním a domácím. Jejími hlavními prvky jsou výrazné přírodniny, divoké přírodní vzory a kombinace pravých materiálů s imitacemi.

Směsice různých přírodních materiálů umocňuje celkový přírodní dojem. Blízkost přírody uklidňuje a uvolňuje, a to nejen díky zelené barvě, která má schopnost odstraňovat stres. Netřeba zdůrazňovat, že na zelenou barvu v interiéru je v této inspiraci kladen velký důraz. Květiny a rostliny se kombinují pro výrazný efekt. Minimalismus – pouze jeden květ ve váze – ustoupil extravagantním, košatým kyticím.

barvy inspirace
Oblíbené jsou neutrální barvy, oranžová, modrá a žlutá jako doplněk celé palety odstínů zelené – od temné po hráškovou. Kytice, které z inspirace Outside In vycházejí, obsahují mnoho rozličných odstínů zelené v kombinaci se žlutými, fialovými nebo bílými akcenty. Pro tuto inspiraci jsou rovněž typické robustní materiály jako je masivní dřevo, nerezová ocel, kůže, hrubé tkaniny, neopracovaný kámen a beton. Vzory a motivy se inspirují přírodou, preferované jsou jednoznačné, jednoduché a přesto výrazné tvary. Kytice jsou velké a bohaté. Pro efekt jsou do nich zakomponovány různé přírodní materiály, například listy rostlin. V každém případě je ale zachována síla jednoduchosti. Nádoby geometrických tvarů a velké skleněné, plastové nebo hrubé přírodní vázy styl této inspirace podtrhují.

květiny inspirace

zantedeschia
Zantedeschia lidově kala byla obdařena nádherným květem po předcích z tropických krajů. Pochází z jižní Afriky a původně byla nazývána Arum aethiopicum neboli áron etiopský. Řecká varianta názvu zněla Calla ethiopica: „Calla“ znamená „krásná“. Nakonec byla rostlina pojmenována Zantedeschia po italském lékaři a botanikovi G. Zantedeschim. Nejběžnější barvy květů jsou bílá, žlutá, purpurová a červená. Dlouhou dobu se pěstovala pouze bílá odrůda, která se používala většinou pro svatební a smuteční účely. S přibývajícími barevnými variantami se začaly nabízet i další možnosti využití a zantedeschia se dnes používá jak ve smíšených i jednodruhových kyticích, tak i jako jeden květ naaranžovaný ve váze. Má dlouhou životnost a stonky se snadno tvarují. Je ideální do výrazných, reprezentativních aranžmá.

alstroemeria
Vzhledem ke snadnosti pěstování bývá Alstroemeria někdy nazývána květinou budoucnosti. Má velmi dlouhou životnost ve váze – až dva týdny. Alstroemeria se pěstuje v nepřeberném množství barevných odstínů, od růžové a lososové po žlutou a červenou včetně dvou i vícebarevných kultivarů. Pochází z Jižní Ameriky, kde roste ve vysokých horských polohách na dobře osvětlených stanovištích. V posledních letech se za pomoci správných světelných podmínek podařilo významně zvýšit kvalitu pěstovaných květin. Na trh se Alstroemeria dodává po celý rok. Mnoho zákazníků si ji plete s lilií. Jedním z podstatných rozdílů mezi nimi je skutečnost, že pyl této květiny na rozdíl od lilie nezanechává těžko odstranitelné skvrny. Vzhledem k přijatelné ceně je možné, aby si zákazníci zakoupili i větší svazek a nechali se inspirovat tématem letošního léta.

Helianthus
Helianthus neboli slunečnice je symbolem vitality, slunce a chuti do života. Obracením hlavy vzhůru k Bohu symbolizuje také vděčnost a touhu po duchovnu. V Peru byla uctívána jako posvátná a lidé jí považovali za pozemské vtělení Slunce. Severoameričtí indiáni používali slunečnici jako potravinu. Semena slunečnice poprvé do Evropy přivezl Kolumbus a nejprve se zde pěstovala pouze pro okrasu. Postupně narůstal zájem o slunečnici i jako řezanou květinu. Podle odrůdy vydrží ve váze pět až deset dní. Nejběžnější barva květů je žlutá, existují však i oranžové a červenohnědé kultivary. Obliba slunečnic jako dekorativních květin stále roste. Malokvěté odrůdy jsou ideální do kytic a váza plná klasických slunečnic je přímo pastvou pro oči.

Chrysanthemum
Chryzantéma, jejíž název je odvozený z řeckého „zlatá květina“, pravděpodobně pochází z Číny nebo Japonska a její zlatá odrůda hraje důležitou úlohu ve zdejších pověstech. Po více než deset století byla symbolem japonského císařství a dodnes je v Japonsku symbolem dlouhověkosti. Chryzantémy se pěstují v nespočetném množství barev a tvarů. Bílá odrůda má velký význam pro křesťanství. Například Němci si o Vánocích domů přináší bílý květ chryzantémy jako symbol poskytnutí přístřeší Jezulátku. Dalším významným dnem pro chryzantémy jsou Dušičky. Ačkoli se pěstuje po staletí, stále má své místo i v moderních aranžmá. Chryzantémy byly vybrány do tohoto tématu pro jejich snadnou dostupnost a pestrou paletu zelených odstínů. Květina je na trhu po celý rok.

Allium
Allium má dlouhé stonky, velká květenství a nezaměnitelnou vůni – to vše z něj dělá atraktivní řezanou květinu. Název pochází z keltského slova „all“, které znamená „pálivý“. Rostlina se začala pěstovat v Holandsku až v šestnáctém století. Předtím byla běžná ve střední a jižní Evropě, v zemích okolo Středozemního moře, Severní Americe a některých asijských zemích. Květy vydrží ve váze patnáct až dvacet dní. Nejznámější jsou světle modré a bílé odrůdy, ale pěstují se i malokvěté žluté a světle růžové. Nevyžaduje téměř žádnou péči.

Gladiolus
Mečíků se pěstuje celá řada velkokvětých i malokvětých odrůd v pestré paletě barev. Jejich domovinou je Afrika, původně rostly v blízkosti vody a v mokřinách. To je zřejmě důvod, proč horní korunní plátek překrývá zbytek květu jako ochranný štít. Ve starověku se gladioly používaly při slavnostech a ve středověku k výzdobě chrámů. Široká škála barev a tvarů nabízí rozsáhlé možnosti použití ve smíšených i jednodruhových kyticích a jiných květinových aranžmá.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down