29.04.2022 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Osvědčení z Moldavska k prodeji vína v Česku nestačí, uvedl soud EU

Osvědčení vydané orgány mimounijní země pro dovoz vína do Evropské unie samo o sobě nestačí pro to, aby dovozce mohl začít nápoj na území EU prodávat. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr EU, který řešil spor mezi firmou prodávající moldavská vína v Česku a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI). Úřad udělil Vinařství U Kapličky ze Zaječí na Břeclavsku pokutu ve výši 2,1 milionu korun, firma však proti pokutě podala správní žalobu.

Moravská firma koupila ve velkoobchodu 70 000 litrů různých vín, které dovezla do Česka a dál prodávala. Inspekce v roce 2015 provedla kontrolu a zjistila u pěti šarží vady, například přidanou vodu a syntetický glycerol.

Jádrem sporu byla otázka, zda doklad umožňující převoz vína na území EU lze považovat i za posouzení kvality vína, na které se dovozce může spolehnout při uvedení nápoje na trh.

Spor po několika odvoláních dostal od Krajského soudu v Brně na stůl unijní soud, podle něhož se vinařství na zmíněný doklad odvolávat nemůže. Dokument slouží pouze k provedení celních formalit, nikoli k povolení prodeje vína, uvedli soudci.

"Ačkoli je výše uvedené osvědčení do určité míry relevantní i pro účely uvedení dané šarže na trh, není samo o sobě důkazem o dodržení těchto postupů pro tytéž účely," konstatoval dnes soud v Lucemburku. Unijní pravidla podle soudu nepočítají s tím, že by zmíněný dokument mohl dokazovat i nezávadnost vína pro prodej. Podle soudu se mohou u vína závady objevit i po vydání osvědčení, například během jeho přepravy do Česka.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down