13.01.2022 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ostrovy na zámeckém rybníku v Lednici se po úpravách zvětší

(ČTK) – V zámeckém parku v Lednici na Břeclavsku pokračují úpravy rybníka za 100 milionů korun. Poté, co v loňském roce sací bagry odstranily ze zámeckého rybníka 30.000 kubíků bahna, pokračuje v těchto dnech v těžbě sedimentů z jeho dna těžká technika. Odtěžené bahno slouží k rozšiřování těch ostrovů na rybníku, u kterých už dělníci dokončili opevnění břehů. Po skončení prací budou ostrovy stejně velké jako v době, kdy byly rybníky vytvořeny, řekla kastelánka zámku Ivana Holásková.

Správa zámku sice práce na rybníku dozoruje, investorem je obecně prospěšná společnost Biosférická rezervace Dolní Morava. Na práce získala evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši 90 milionů korun. Zbylých 10 milionů korun, které tvoří povinnou spoluúčast, poskytl majitel břeclavského Alca plastu František Fabičovic.

"Nyní finišují práce kolem hlavních ostrovů, které na jaře slouží pro hnízdění volavek a bukačů. Tam by mělo být hotovo do konce ledna tak, aby se do března, kdy začíná hnízdění, stihla napustit voda," uvedl ředitel Biosférické rezervace Dolní Morava Jan Vybíral.

Nově vytvořené břehy za kamennými valy na jaře zarostou zelení a v dalších etapách prací je bude možné osadit rostlinami. Potřebám ptáků bude v budoucnu přizpůsobeno i okolí ostrovů, kde bude uzpůsoben přechod mělkých a hlubších částí tak, aby mohly břehy zarůst rákosem, na některých místech budou také ponechány nebo se tam vrátí vyvrácené stromy, aby ptáci měli kde odpočívat.

Hloubka rybníka se na některých místech zvýší až o metr, což umožní, aby se sem z řeky Dyje dostaly dravé ryby, které budou udržovat stav rybí osádky v rovnováze. "Rybníky ale nikdy nebyly chovné a nebudou k chovu ryb sloužit ani v budoucnu. Předpokládáme ale, že se v nich přirozeně rozvine rybniční fauna," dodal Vybíral.

Práce na revitalizaci začaly loni v lednu a skončit mají do prosince 2023. V období hnízdění ptáků ale musí být většina prací přerušená, aby ptáky nerušila. Hlavní částí prací je odbahnění rybníka, zpevnění jeho břehů a břehů četných ostrovů. Po 200 letech od vzniku vodní plochy byly břehy podemleté a rozplavené, ostrovy se zmenšovaly, a stromy na nich se proto vyvracely z kořenů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down