30.03.2023 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ostravská zoo po zimní pauze obnoví komentované prohlídky skleníků

Ostravská zoologická zahrada po zimní pauze obnoví od soboty komentované prohlídky dvou hektarových pěstebních skleníků ve svém botanickém zázemí. V tomto období v nich dozrávají například plody citrusů, jako jsou tahitské lajmy, citróny, cedráty či pomela, ale také banány, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková.

"Lákavé je rovněž exotické koření jako například kardamom nebo citrónová tráva. Ozdobou těchto tropických a subtropických prostor jsou bezesporu i krásné květy nejrůznějších druhů orchidejí v pastelových barvách. Možné bude prohlédnout si také sbírku bonsají. V exteriéru skleníků právě nádherně kvete sbírka vřesovců pleťových a začínají nakvétat první pěnišníky," uvedla mluvčí.

V pěstebních sklenících rostou stovky druhů a kultivarů zejména užitkových rostlin z tropů a subtropů. Zahrada skleníky návštěvníkům zpřístupňuje pouze při speciálních komentovaných prohlídkách s průvodcem a běžně nejsou otevřeny. Rostliny se v zahradě využívají například k tvorbě a údržbě tropických expozic v areálu zoo.

"Do tropů s průvodcem se lze podívat každý víkend, vyjma velikonočních svátků, a to v 11:00 nebo ve 14:00. Sraz zájemců je vždy u výběhu plameňáků v blízkosti vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo," řekla Nováková.

Na 1. dubna zoo chystá také speciální program u příležitosti Mezinárodního dne ptactva. Nositelé ptačích příjmení budou mít tradičně zvýhodněný vstup do zoo. "Ptačí program začne speciální ornitologickou procházkou vedenou zkušeným ornitologem Otakarem Závalským částí areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Díky přírodnímu charakteru a umístění v lokalitě Velkého ostravského lesa je areál zoo útočištěm pro řadu druhů volně žijících ptáků. V době, kdy ještě nejsou stromy olistěné, lze ptáky pozorovat relativně snadno," řekla mluvčí. Připomněla, že v posledních letech bylo v areálu zoo vyvěšeno více než 300 ptačích budek. Zhruba hodinová procházka začne v 10:00 u výukového centra zoo.

Mezi 12:00 a 16:00 budou ve výukovém centru připraveny další aktivity s ptačí tematikou jako například poslouchání ptačích hlasů, poznávání ptačího peří a ptačích vajec či výstava budek. "Lidé zde také najdou náměty a inspirace, jak se zapojit do pomoci ptákům třeba na své zahradě. Jedná se o relativně jednoduché, ale velmi účinné kroky, jako je vyvěšení vhodné budky, výsadba plodonosných keřů či vybudování pítka pro ptáky," doplnila Nováková.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down