19.01.2024 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ostravská zoo chystá komentované prohlídky bonsají

Ostravská zoologická zahrada v únoru rozšíří svou nabídku komentovaných prohlídek. Návštěvníci si spolu s průvodcem budou moci prohlédnout kolekci bonsají. Novinářům to dnes sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.

Zahrada už řadu let připravuje komentované krmení zvířat nebo prohlídky pěstebních skleníků. "Na letošní rok je pro zájemce připravena novinka, už v únoru budou probíhat komentované prohlídky s průvodcem speciálně zaměřené na bonsaje. Kolekce bonsají a ornamentálních stromů je v ostravské zoo k vidění během teplé části roku hned za vstupem do zoo," připomněla mluvčí.

Století matadoři

Součástí expozice je na 20 druhů dřevin – listnatých i jehličnatých, exotických i tuzemských. "Většina stromů má okolo 40 až 50 let, ale jsou mezi nimi i takové, jejichž stáří je odhadováno na 90 až 100 let. Nejstarším exemplářem je tis červený z roku 1920. V kolekci je dále plodící jabloň, několik azalek nebo dub letní," uvedla mluvčí.

Na podzim, kdy se ochladí, přesouvají pracovníci zahrady dřeviny do vyhřívaného zázemí. "Zimu přečkávají v nově vybudovaném fóliovníku, který se nachází v botanickém zázemí a navazuje na rozsáhlý skleníkový komplex. Některé druhy bonsají mohou v tomto období v závislosti na počasí i rozkvést. V době, kdy se vracejí do venkovní expozice, už bývají tyto stromky po odkvětu. I proto jsme se rozhodli připravit pro zájemce o tyto zajímavé rostliny novinku v podobě komentovaných prohlídek botanického zázemí zaměřenou právě na kolekci bonsají," řekl botanik a jeden z průvodců David Kubala.

Bonsaj znamená v japonštině strom v misce. Jde o speciální způsob tvarování a stříhání dřevin pěstovaných v keramických nádobách. Komentované prohlídky s průvodcem se v únoru budou konat každý víkend, vždy od 11:00. Kromě bonsají budou mít zájemci možnost nahlédnout i do skleníkového areálu o rozloze 1000 metrů čtverečních, kde rostou tropické a subtropické rostliny využívané k dekoraci a údržbě zoologických expozic. Také mohou vidět kolekce ovoce a zeleniny tropického a subtropického pásma, včetně různých druhů bylinek a koření.

Sraz zájemců bude vždy u výběhu plameňáků, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou součástí vstupného do zoo. Z důvodu omezené kapacity je ale nutná rezervace prostřednictvím rezervačního systému

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down