22.02.2024 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ostrava ošetřuje další stromy, chce zabránit šíření jmelí

Ostrava pokračuje v ošetřování stromů, které má zabránit nadměrnému šíření jmelí bílého. Kvůli množství napadených stromů je projekt rozdělen do více etap, v aktuální druhé mají odborníci ošetřeno téměř 160 z celkových 301 stromů. Město dosud za opatření zaplatilo 830.000 korun bez DPH. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

"Práce pro město vykonává městská společnost Ostravské městské lesy a zeleň, která spolupracuje s certifikovanými arboristy," uvedla mluvčí. Připomněla, že ošetřit se zatím podařilo stromy v městských obvodech Vítkovice, Krásné Pole a Polanka nad Odrou. Nyní se odborníci soustředí na zeleň ve Svinově, Moravské Ostravě a Přívozu, v Mariánských Horách, Nové Vsi, Třebovicích, Martinově, Hošťálkovicích, Proskovicích, Petřkovicích a ve Lhotce.

Město zároveň připravuje třetí etapu. V plánu je ošetření dalších přibližně 500 stromů v městských obvodech Poruba a Radvanice a Bartovice. Práce mají začít na podzim. S ošetřováním stromů město začalo v říjnu 2022, v první etapě to bylo téměř 350 stromů. Letos má město na projekt vyčleněny tři miliony korun.

Mapování napadených stromů

"Nejprve bylo potřeba zjistit, jak na tom zeleň v Ostravě z hlediska napadení jmelím je. Magistrát proto před samotnou realizací projektu nechal ve spolupráci s městskými obvody zmapovat téměř 2500 napadených městských stromů. Ty byly zapracovány do prováděcí dokumentace,“ uvedl náměstek primátora Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).

Jmelí je parazitická rostlina, kterou rozšiřují zejména ptáci. Jeho šíření se v posledních letech výrazně zrychluje. Jmelí bílé odebírá z cévního systému stromu živiny i vodu a v krajním případě pak strom usychá. "K nejčastějším ošetřujícím zásahům v našem městě patří zdravotní řez, při kterém jsou v korunách napadených stromů odstraňovány napadené větve s keříky jmelí, abychom zabránili zpětné regeneraci těchto nežádoucích keříků," uvedla mluvčí.

Méně využívané je pak chemické ošetření, kdy jsou trsy jmelí v korunách stromů stříkány speciální látkou, která pomáhá k rychlému rozpadu keříků. Chemický způsob se využívá hlavně u silně napadených stromů, kde není možné jmelí odstranit řezem.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down