Oslava květin a lidské solidarity v perenářské školce

Trvalky, dešťový záhon a lidská solidarita, to vše se snoubilo během jediného dne otevřených dveří trvalkové školky Pereny, s. r. o., Ing. Renaty Pešičkové. Zhruba dvě stovky příchozích zahradníků si v průběhu dne mohli nakoupit pestrou škálu trvalek a podpořit tak Středisko křesťanské pomoci Horní Počernice (SKP HOPO), kam směřoval finanční výtěžek za prodané květiny v tento den. Třešinkou na dortu byl praktický seminář o založení dešťového záhonu.

Kromě toulání mezi kvítím se mohli účastníci akce inspirovat floristickým tvořením Violy Zeithamlové a pohodovou atmosféru dokouzlil Miroslav Kemel a jeho band. Předchozí den otevřených dveří v hlavenecké trvalkové školce, který pořádala Ing. Pešičková pro své zákazníky a přátele, se konal před čtyřmi lety, také na konci srpna. Za tu dobu tady vyrostla nová provozní budova se zázemím pro zaměstnance a prostorem pro sázení rostlin.

Dbají na kvalitu a kondici

Školka má v sezóně patnáct zaměstnanců, z toho sedm je stálých. „Letos jsme byli pozitivně překvapení, že k nám Česká zahradnická akademie v Mělníku vyslala studentky na praxi a ty se tu řádně činily, což vnímám jako pozitivní obrat pro zahradnickou profesi,“ uvedla Ing. Pešičková. Plocha školky se stále pohybuje kolem jednoho hektaru a disponuje také dvěma fóliovníky o rozměru 25 x 20 metrů. „Dbáme na kvalitu a kondici rostlin, nechceme se zbytečně zahlcovat,“ vysvětlila majitelka školky. Pěstují tady 1500 až 1600 taxonů trvalek. „Letos byly zřejmě dotace na vodní rostliny, o které byl zvýšený zájem, stále oblíbené jsou suchomilné druhy, bylinkové směsi nebo přírodní rostliny do školek,“ řekla Ing. Pešičková. A dodala: „Každý rok hledám novou květinu, kterou nutně potřebuji. K čím dál oblíbenějším patří například baptísie, přestože jsou dražší. Cena je ale adekvátní dlouhé době napěstování ve školce. Na záhonu se pak odvděčí po dlouhou dobu svou krásou.“ K velmi obdivovaným ve školce letos patřila Echinacea Salmon ze série Sunseekers. Značka Trvalka sezóny, kterou udílí každoročně Český spolek perenářů, pomáhá zvýšit informovanost o jednotlivých rodech rostlin. „Díky tomu se dostalo na výsluní třeba Veronicastrum, letošní Persicaria je poměrně oblíbená,“ uvedla Ing. Pešičková.

Pomoc pro azylový dům

Jak již bylo uvedeno, výtěžek z prodaných květin v rámci dne otevřených dveří trvalkové školky Pereny byl určený na provoz azylového domu SKP HOPO. Jeho zástupkyně Gabriela Salinger vysvětlila, že tato církevní nezisková organizace získává přes osmdesát procent finanční podpory z veřejných zdrojů. SKP HOPO jako akreditovaná sociální služba zajišťuje primárně ubytování rodinám/maminkám s dětmi po dobu maximálně jednoho roku. Azylový dům s kapacitou 84 lůžek je výjimečný tím, že přijímá celé rodiny a také komunitní prací. Snaží se rodiny stabilizovat, pomáhá sehnat práci a následné bydlení, k dispozici je psycholog. Díky dobrovolníkům připravuje odpolední program od angličtiny, přes keramický kroužek, po sebeobranu a čtenářský klub. SKP HOPO pomáhá lidem na okraji společnosti už 24 let.*

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down