16.04.2018 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetřování trávníků s minimálním použitím pesticidů a minerálních hnojiv

Na celém světě sílí trend, kdy lidé požadují omezení nebo úplný zákaz používání agrochemikálií nejen pro produkci potravin, ale i ve veřejném prostoru. Tento požadavek se nevyhnul ani trávníkům. Řada trávníkářů si dnes klade otázku, zda je možno udržet kvalitní trávníky bez použití pesticidů a minerálních hnojiv, resp. jaký bude dopad tohoto způsobu ošetření.

Pokud se rozhodneme nepoužívat pesticidy a minerální hnojiva, je třeba je nahradit využitím mechanických zásahů, zlepšením biologické aktivity půdy, přírodními zdroji živin a použitím odolnějších druhů a odrůd trav. Současně bude třeba, alespoň dočasně, snížit nároky uživatelů na vizuální kvalitu trávníku.

Většina lidí si spojuje používání pesticidů a minerálních hnojiv pouze se zemědělstvím, ale například v USA bylo zjištěno, že se na zahradách okolo rodinných domů používají mnohem vyšší dávky těchto látek v přepočtu na jeden hektar než na zemědělské půdě. Pokud se pesticidy aplikují na plochy, kde lidé tráví volný čas, představují zdravotní riziko pro člověka i pro půdu. Zvýšený zájem veřejnosti o životní prostředí i o své zdraví se projevuje i v legislativě, která stále více omezuje použití pesticidů a minerálních hnojiv. Například nařízení EU 2009/128/EC si klade za cíl dosažení udržitelného používání pesticidů, což v praxi znamená zvýšené restrikce při jejich registraci a používání.*

Text a foto

doc. Ing. Stanislav Hejduk, Ph.D.,

Agronomická fakulta,

Mendelova univerzita v Brně

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 4/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down