09.01.2015 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oplismenus hirtellus

Oplismenus hirtellus je vytrvalá, jemná bylina z čeledi Poaceae, jejíž domovinou jsou tropy Asie, Afriky i Ameriky. Vytváří 30–50 cm dlouhá, tenká poléhavá stébla s úzce kopinatými, zašpičatělými, až osm centimetrů dlouhými listy. Internodia mají délku 6–7 cm a často se na nich objevují kořeny. Nenápadné, zelené jednokvěté klásky tvoří květenství typu stažené laty a vytvářejí se až na starších rostlinách. V sortimentu je odrůda ´Variegata´ s bílými, růžovými a zelenými pruhy na listech. Při teplotě pod 15 °C, slabé výživě nebo vysoké intenzitě slunečního záření se listy zbarvují do červeno fialova.

Rostliny se mohou množit celoročně. Vrcholové i stonkové řízky bez vrcholu zakořeňují rychle po 5–7 kusech v   květináčích o průměru 9 cm při teplotě 20–25 °C. Za dva až tři týdny poté se mladé rostliny z květináče vysazují do menších závěsných nádob o průměru 20–22 cm nebo se sesazují po 2–3 tufech (10–14 r.) do velkých závěsných nádob o průměru 25–30 cm. K sázení vyhovuje strukturní, dobře vyhnojený substrát s podílem písku nebo perlitu a hodnotou pH 5,5–6,5.

Teplota pěstování má být stále kolem 20 °C, při nižších teplotách se výrazně prodlužuje doba pěstování a při 10 °C se růst zastavuje. Během kultivace vyžadují rostliny dostatek světla, hodně vody i živin a vyšší vzdušnou vlhkost. Nesnášejí úpal ani přemokření substrátu. K přihnojování se používají 0,2– 0,3 % roztoky plných hnojiv se zvýšeným obsahem dusíku, v intervalu sedmi dnů. Asi dva týdny před prodejem se omezuje silné hnojení a listy se pak vybarvují do červena. Takové rostliny se lépe prodávají. K podpoře větvení se rostliny mohou za čtyři týdny po výsadbě jedenkrát zaštípnout. Ošetření retardanty není nutné.

Oplismenus je poměrně odolný vůči chorobám i škůdcům. V porostu se občas objeví mšice a molice, někdy škodí i Rhizoctonia. Na nízké teploty reagují rostliny vznikem chloróz.

V létě  se výpěstky u spotřebitele umisťují na teplé, slunné až polostinné stanoviště, chráněné proti větru.

Text Ing. Věra Nachlingerová,

Průhonice

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 7/2014

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down