Olše – strom roku 2003

Za strom roku 2003 byla pověřeným Kuratoriem vybrána olše lepkavá (Alnus glutinosa). Je to strom, který si nejlépe poradí s povodněmi. Nyní je však silně ohrožen. V roce 1993 se objevilo odumírání olší, které může během několika let způsobit úhyn celých porostů.

Prvními symptomy jsou řídké, silně kvetoucí a později odumírající koruny. Na krčku kořene a bazální části kmene se zároveň objevují černohnědé skvrny.
Původcem tohoto nebezpečného onemocnění je Phytophtora, jejíž spóry se pomocí bičíkovitých vlásků aktivně pohybují ve vodě a vnikají do dřeva olší. Nejdříve odumírá kůra u báze kmenu a nakonec celý strom. Je velmi důležité, aby všichni, kdo olše rozmnožují, tedy lesní závody, správy zelených ploch, zahradnické a krajinářské podniky přistupovaly k tomuto nebezpečí zodpovědně a nepřipustily, aby se fytoftórou infikované rostliny šířily.
To je nejdůležitější poselství Kuratoria při akci Strom roku. Spolehlivou jistotu infekce může přitom dát pouze laboratorní test. Bažinaté olšové lesy jsou přitom již uvedeny na Červené listině ohrožených biotopů. Cenu olší připomíná i skutečnost, že Benátky jsou vystavěny nejenom na dubovém, ale z poloviny právě na olšovém dřevě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *