26.07.2023 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Olomoucký kraj přispěje na výsadbu stromů podél cest i péči o staré aleje

Olomoucké hejtmanství vypsalo nový dotační program zaměřený na výsadbu stromů podél cest, zeleně v krajině i péči o památné stromy a aleje. Žadatelům o tyto dotace rozdělí bezmála 1,5 milionu korun, sdělil krajský radní Martin Šmída. Dotační program vychází z Programu rozvoje územního obvodu Olomouckého kraje na období 2021 až 2027 s výhledem do roku 2030.

„Staré památné aleje kolem cest vyžadují péči, především v podobě prořezávání větví. Na některých místech je zase potřeba vysadit aleje nové. Jedná se o důležité aktivity, které zlepšují životní prostředí kolem nás, proto mají krajskou podporu,“ zdůvodnil Šmída vypsání dotačního programu. Maximální výše dotace na jednu akci činí 150 000 korun, minimální částka byla stanovena na 5000 korun. O dotace mohou podle Šmídy žádat fyzické i právnické osoby. Žádosti lze podávat do 4. srpna.

Olomoucký kraj měl už v roce 2011 jako první v tuzemsku zpracovanou elektronickou databázi alejí na svém území. Tvůrci ze sdružení Arnika a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého si od ní slibují koncepční přístup k alejím a především zastavení kácení alejí a zavedení pravidelné odborné péče. Databáze obsahuje stovku stromořadí. Nejdelší aleje jsou na Prostějovsku, jde ale o aleje ovocných stromů. K nejzajímavějším stromořadím patří podle autorů například alej nářků v Jeseníku, alej u hradu Helfštýn nebo v Náměšti na Hané. Nejvíce nových alejí přibývá v souvislosti s rekonstrukcemi silnic.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down