14.04.2005 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Olba 2004

Již po sedmé proběhla v srpnu Olba, veletrh který není určen široké zahrádkářské veřejnosti, ale odborníkům. To také ukazují počty návštěvníků. Přesto, že organizátoři počítají účastníky v tisících, byli letošními 2100 odborníky poněkud zaskočeni i pořadatelé.

Z celkově přihlášených 80 vystavovatelů se jich zúčastnilo 67, 30 domácích ostatní byli ze zahraničí. Z naší republiky vystavovala firma Zahradnictví Korner z Ostravy. Zázemí našli školkaři ve výstavní víceúčelové hale Weser – Ems Halle, na ploše 5400 m2 . Svaz školkařů České republiky byl požádán o vyslání zástupce k jednání a vystoupení v den zahájení. Bylo až překvapující s jakou vážností je tento veletrh ve městě i spolkové zemi přijímán.

Oficiální zahájení
Vlastnímu zahájení předcházelo přijetí zahraničních zástupců u primátora města pana JUDr. Dietmara Schütze, v reprezentativních společenských prostorách města. V průběhu dopoledne byli ještě na výstavišti zástupci zahraničních svazů a vystavovatelů přijati zemským ministrem zemědělství panem Hans-Heinrichem Ehlenem a presidentem Agrární komory Friedrichem Schultem.
Všichni zástupci veřejnosti zdůrazňovali, jak důležité postavení má školkařství pro oblast severního Německa. Během diskuse se zástupci zemské vlády jsem mimo jiné vznesl dotaz na zařazení okrasných rostlin do DPH. Bylo mi odpovězeno, že všechny rostliny, včetně okrasných jsou ve snížené sazbě DPH.
Ze zahraničních zástupců byla nejaktivnější delegace z Maďarska, v jejím čele byl státní tajemník pro zemědělství Maďarské republiky dále obchodní rada z velvyslanectví a vše završovala skupina maďarských tanečníků a zpěváků. Ze všeho byla vidět obrovská snaha o zviditelnění maďarských pěstitelů a vývozců – s velkou podporou státu.

Pořadatelská země
V zemi Weser-Ems je 650 školek, které hospodaří na 4100 ha plochy. Hlavními kulturami jsou alejové stromy, jehličiny, vřesovištní rostliny a vše se výrazně přesouvá k pěstování v kontejnerech.
Místní velcí školkaři se veletrhu nezúčastnili. Ve většině případů vystavovali menší a středně velké školkařské firmy. Všechny vystavované rostliny ve velmi dobré kvalitě. O novinkách ve vystavovaném sortimentu se hovořit nedá, s výjimkou několika nových skupin a odrůd růží od firmy Kordes. Další zajímavostí byly u nás zatím méně pěstované venkovní druhy bambusů. Ty vystavovalo několik firem. Jeden z výstavních dnů patřil technice. O ni byl velký zájem, takže do budoucna by se měla prezentovat po celou dobu konání veletrhu.

Setkání zahradnických škol
Specifikem bylo setkání odborných zahradnických škol se zástupci německé společensko pracovní organizace DEULA z Westerstede, která zajišťuje odborné vzdělání a doškolování mj. i v zahradnických oborech. Za střední odborné školy se setkání a jednání zúčastnila zahradnická škola z Ostravy, Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu Brno, fakultu zahradnickou z Lednice zastupoval pan doc. Ing. Milan Rajnoch, CSc. Stejně jako zástupci školkařských svazů případně specializovaných zahraničních firem i zástupci škol informovali na diskusním pódiu o své činnosti a zaměření.
I při příslovečné německé přesnosti se vloudilo několik chybiček jako např. posouvání začátků jednání na poslední chvíli, dlouhé čekání na zpožděné autobusy pro společné odjezdy zahraničních hostů atp. To není kritika ale spíš uspokojení, když zjistíme, že nejen u nás se dějí podobné věci.

Příště až za dva roky
Pro příště se bude OLBA konat jednou za dva roky. Již dnes je znám termín 10. – 12. srpna 2006. Vystavovatelé všem zájemcům jistě opět zajistí prezentaci velmi kvalitních rostlin, kterých se v nejbližším okolí města v obrovských množstvích pěstují. Nakonec malou citaci z projevu primátora Oldenburgu: „Naše město je německé Los Angeles – svou rozlehlostí, nízkou zástavbou a množstvím zeleně.“
Bylo to míněno jako pozvání do tohoto krásného a pečlivě upraveného místa i na OLBU.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down