30.07.2010 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Okurková sezóna

Je středa, 30. června a zítra začínají prázdniny. Nenechte se zmýlit, prázdniny jsou plném proudu a je zhruba začátek srpna. To jen klasický koloběh redakčních uzávěrek je příčinou toho, že náš časopis držíte v rukou přibližně o měsíc později, než jej skutečně vytváříme. Zvu vás nyní k malému přesunu v čase nazpátek, do své současné reality.

Tak znovu: je středa, 30. června. Od zítřka mají školáci své vytoužené prázdniny a vám (a vlastně tak trochu i nám novinářům) začne okurková sezóna. Jak praví osvědčená internetová encyklopedie, tímto vžitým označením je myšleno letní období, kdy se děje minimum věcí zajímavých ze zpravodajského hlediska. Termín se objevil v Německu na konci 18. století a vznikl právě díky tomu, že právě tento čas se zhruba překrývá s obdobím sklizně okurek. Zkrátka a dobře, v období prázdnin bychom my novináři neměli mít tolik práce a naopak, vy pěstitelé se při jejich sklízení ještě pořádně zapotíte. Lidé působící v zahradnickém oboru jsou ale pracovití, a tak i na léto připravili několik akcí, které nás spolu se zmiňovanými redakčními uzávěrkami zase tolik odpočívat nenechají. Naštěstí. Bez vás by naše práce neměla smysl a naše snaha vycházela naprázdno.
Sebelepší články ani zajímavé informace ale bohužel nedokáží pomoci stále se prohlubujícímu saldu zahraničního obchodu se zeleninou, s nímž se pěstitelé potýkají v posledních letech. V současnosti je více než 60 % čerstvé zeleniny na náš trh dovezeno z jiných zemí, především z Evropské unie. Rozsah pěstebních ploch dosáhl v loňském roce historického minima 13 800 hektarů. Toto snižování souvisí především s úbytkem zpracovatelských kapacit a negativně ovlivňuje především odbyt průmyslových druhů zeleniny. Vzhledem k poklesu rozsahu pěstování byla ale vloni nižší produkce téměř u všech druhů a celková sklizeň se v roce 2009 meziročně snížila o 7 %. Opravdu neveselá čísla. Pokud se přesto o ně zajímáte podrobněji, zpracovali jsme pro vás do tohoto vydání data z
Ale zpátky k prázdninám a redakční práci. Prostor pro to, co všechno vám chci v tomto úvodníku sdělit, se s každým napsaným slovem rychle zmenšuje. Je tu ještě jedna informace, jenž se svým obsahem k té novinářské okurkové sezóně tak trochu blíží. Budu si ji totiž nakonec užívat pouze v roli konzumenta vašich skvělých výpěstků a redakční práce se na úkor mateřských povinností na nějaký čas vzdám. Proto bych vám ráda touto cestou popřála dobrou sklizeň a především odbyt, méně záporných čísel alespoň co se týče zahraničního obchodu i pěstebních ploch a samozřejmě také spoustu příjemných chvil strávených při odpočinku, třeba s časopisem Zahradnictví.

Martina Hezká

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down