19.08.2016 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ohlédnutí za soutěží Zahrada roku 2015

V minulém roce uspořádalo profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně již po třinácté soutěž známou jako Park roku a Zahrada roku. Soutěž se původně jmenovala o „Nejlépe realizované sadovnické dílo“. Kritéria, které dal soutěži do vínku jeden z jejích zakladatelů profesor Jaroslav Machovec, ale od začátku počítala s tím, že porota bude hodnotit i kvalitu návrhu a péči o dílo. Za dvanáct let, kdy mám možnost se hodnocení soutěže zúčastňovat, kvalita provedených prací neustále stoupá. V posledních letech se málokdy v soutěži objeví dílo, kde by nebyly kvalitně provedené zahradnické práce, cesty, drobná architektura. Stále víc tedy záleží na kompozici zahrady a následné péči.

V kategorii Zahrada roku se loni představilo deset děl, které ve dnech 22. až 24. června hodnotila odborná porota. Porota navštívila zahrady, jejichž rozloha se pohybovala od minimalistických 100 m² po velkorysých 2000 m². Nejvíce zahrad mělo rozlohu kolem 600 m². Loni se nepotvrdil trend návratu k přírodě. Všechny zahrady obsahovaly obvyklé prvky zeleně – udržovanou travnatou plochu, květinové záhony, keře, stromy. Kvalita prací i úroveň péče byla u všech přihlášených zahrad velmi vysoká. O to víc záleželo na kvalitě projektu, na nápadu, na souznění zahrady s domem, okolím, na respektu k přáním majitelů.

Soutěž Zahrada roku se v budoucnu stane samostatnou akcí. Změní se i způsob hodnocení, protože při současné vysoké kvalitě provedení je pro porotce někdy velmi těžké vybrat tři „nej“ zahrady. Od letošního roku se budou zahradám udělovat medaile podle počtu dosažených bodů, takže se může stát, že na pomyslných stupních vítězů bude zahrad víc, anebo taky žádná. Záleží, jak se urodí. A záleží především na projektantech a realizátorech zahrad, aby měli chuť jít se svou kůží na trh a představit svá díla odborné i laické veřejnosti.

Text Ing. Jana Šimečková, SZÚZ

Foto archiv SZÚZ

Celý text článku naleznete v Zahradnictví č. 8/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down