03.03.2010 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ohlédnutí za Richardem Tesařem

Jsou mezi námi lidé, kteří svoje zvolené povolání povýší na uměleckou činnost, protože mu dají vše čeho jsou schopni. U zahradníků je to jev velmi častý, a když takový člověk odejde navždy, je to vždy smutné. Začátkem loňského dubna přišla z Brna velmi smutná zpráva, že dne 3. 4. 2009 zemřel bývalý vedoucí střediska Ovocných školek v Agro Brno-Tuřany, a. s., Richard Tesař.

Působení v zahradnickém oboru
Richard Tesař se narodil 28. ledna 1942 v Brně. Po ukončení Základní školy v Brně studoval na Zahradnické učňovské škole v Lednici na Moravě, kterou absolvoval s vyznamenáním. Po vyučení nastoupil jako zahradník do ovocných školek JZD Brno-Komárov, kam se po ukončení vojenské základní služby vrátil a působil vedle vynikajícího školkaře Ing. Luboše Ackermana.
V roce 1972 se JZD Brno-Komárov sloučilo s JZD Brno-Tuřany a nový podnik nesl název JZD Mír Brno-Tuřany. Na ulici Kaštanová v brněnských Ivanovicích bylo dobudováno nové středisko. Vedle skleníkového areálu zde vznikla nová velkoškolka. Úsek okrasných školek byl svěřen vedoucímu Zdeňku Přerovskému, provoz ovocné školky řídil Richard Tesař.
V ovocných školkách v brněnských Ivanovicích se za vedení Richarda Tesaře pěstovaly vedle kompletního sortimentu ovocných výpěstků také keřové a stromkové růže. Velká část vypěstovaných růží se vyvážela do zahraničí, největším odběratelem bylo tehdy Nizozemsko. Ovocná školka v brněnských Ivanovicích patřila mezi největší zahradnické závody v tehdejším Československu a díky Richardu Tesaři se vyznačovala vysokou profesionální úrovní. Díky své kvalitní produkci vykazovala dokonce i zisk v dobách nadprodukce ovocných výpěstků. 

Text a foto Ing. Jiří Veleba, předseda Svazu školkařů ČR

 

Více informací o Richardu Tesařovi naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 1/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down