18.01.2019 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ohlédnutí za luhačovickým setkáním zahradníků

Luhačovické setkání zahradních architektů na konferenci Dny zahradní a krajinářské tvorby se v roce 2018 odehrálo již po třiadvacáté. Tentokrát se ohlédlo za 100 lety minulými a polemizovalo nad 100 lety budoucími. Pořadatelská Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z. s., pozvala mnoho významných osobností zahradní a krajinářské architektury, které posluchačům poutavě přednášely na nejrůznější témata.

Mimo jiné odborníci nastínili, jaké jsou vize oboru, kam směřuje správa zeleně nebo jak se změnilo vnímání městské zeleně jako veřejného prostoru. Cílem konference bylo představit posluchačům v duchu oslav stého výročí založení Československé republiky to nejlepší, co se v tuzemsku za posledních sto let odehrálo v oboru zahradní a krajinářské architektury. Během tří dnů se na pódiu v sálu luhačovického kulturního domu Elektra vystřídaly více než tři desítky řečníků a součástí byla rovněž valná hromada SZKT. Během ní došlo k významné události, a to k založení nové sekce společnosti – Sekce Správy zeleně. Ta bude sdružovat úředníky samosprávy a státní správy, správce zeleně měst a obcí a další zájemce. Vznikla tak platforma, která poskytne této skupině odborníků možnost setkávání, výměny informací, sdílení zkušeností a jednotného vystupování a jednání s dalšími institucemi.

V rámci konference Ing. Jaroslav Brzák ze SZKT popsal přínos soutěží Zelená stuha, jejímž je garantem, a Entente Florale, největší evropské soutěže v oblasti životního prostředí, jako motivačního nástroje pro prohloubení zájmu a zkušeností měst a obcí o zeleň. V roce 2018 se vítězem Zelené stuhy staly Ostopovice u Brna a v soutěži Entente Florale získalo zlatou medaili Poříčí u Litomyšle. Trendem jsou podle Ing. Brzáka biodiverzita a návrat k přírodě, s nimi jsou spojené mimo jiné komunitní zahrady nebo zahrádkářské osady.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down