15.02.2006 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ohlédnutí za Brněnskou růží

Retrospektivním připomenutím témat deseti let soutěže Brněnská růže se stala exhibice špiček české a slovenské floristické scény, která se konala 19. listopadu v prostorách brněnského Konviktu milosrdných bratří na Vídeňské ulici. Účastí společnosti Vonekl, která se na akci organizačně i finančně podílela, byl průběh celého dne velmi obohacen.

Počasí sice v den exhibiční Brněnské růže příliš nepřálo, ale všem účastníkům a návštěvníkům se podařilo do Brna šťastně dorazit a určitě své účasti nelitovali. Tentokrát bylo totiž možné již v dopoledních hodinách prohlédnout si výstavku aktuálního floristického zboží a novinek řezaných kytek v prostorách firmy Vonekl. Jednalo se především o početný průřez nabídky odrůd hvězdníků a také novinek růží, které byly nedávno představeny na veletrhu Hortifair v Amsterdamu. Mnozí floristé své návštěvy firmy Vonekl využili samozřejmě i k nákupu zboží.
Samotná exhibice odstartovala ve 14 hodin a postupně v průběhu celého odpoledne se na ní předvedly floristické špičky z České i Slovenské republiky, a to Petr a Hanka Matuškovi, Róbert Bartolen, Jaroslav Kokeš, Lucie Kulmanová, Petr Kopáč, Milan Dopita, Slávek Rabušic, Ing. Marie Bittnerová, Václava Lojdová, Jan Komzák a Luboš Dobrovolný. Kromě samotného předvádění na pódiu se návštěvníci mohli seznámit s výstavkou vývoje sortimentu růží posledních 15 let, kterou rovněž připravila firma Vonekl. Tato výstavka byla koncipována do čtyř období, každé zahrnovalo 3 roky a jejich nejvýznamnější sortiment řezaných růží.
Témata exhibice byla vybrána tak, aby co nejvíce přiblížila uplynulé ročníky. V žádném případě nešlo o kopírování starších vazeb, ale o ukázku umu zkušených profesionálů, kteří navíc nebyli zatíženi stresem z hodnocení porotců. To se odráželo i v celkové atmosféře, která panovala v sále a vyznačovala se uvolněností, pohodou a radostí z příjemného prostředí nejen u účinkujících, ale i u diváků.

Ohlédnutí za Brněnskou růží otevřel a celé moderoval Slávek Rabušič, zakladatel a organizátor soutěže Brněnská růže. Řekl, že původně zamýšlel loňským jubilejním ročníkem brněnské floristické klání ukončit, aby nedocházelo k erozi kvality, kterou za úspěšných deset let nasbíralo. Přátelé a profesní kolegové jej však přesvědčili, že Brněnská růže má své místo na českém floristickém poli a že by měla být zachována i v dalších letech. Proto se rozhodl pro jakýsi předěl a rekapitulaci minulých ročníků s cílem zjistit, co všechno soutěž přinesla a najít směr, kterým by se měla ubírat v budoucnu.
Přítomnost silného partnera floristické exhibice, jakým společnost Vonekl rozhodně je, se odrážela nejen v kvalitním materiálu, se kterým floristé mpracovali, ale například i v zajištění druhé části programu profesionály, a to konkrétně Olgou Kleknerovou a její firmou Olgastyle.
Na vyvýšeném pódiu v hlavním sále konviktu byly dva předváděcí stoly a diváci měli možnost vidět floristy při práci i na detailních záběrech na promítacím plátně za nimi. Program byl rozdělen do dvou celků. První blok otevřeli svým vystoupením na téma Dekorace interiérů, květina a sklo manželé Matuškovi. Po nich předvedli Jaroslav Kokeš (nastoupil za nemocného Přemysla Hytycha) a Róbert Bartolen ukázkami svatebních kytic a šperků. Následovali Lucie Kulmanová a Petr Kopáč s disciplínou Přízdoba šatů a oděvních doplňků. Nechyběly samozřejmě ani advent a Vánoce, kterých se skvěle zhostily Marie Bittnerová a Václava Lojdová. Na závěr prvního bloku raketově nastoupili na pódium Milan Dopita a Slávek Rabušic a nabídli své představy tématu Dárkové kytice, model.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(pokud by už nevycházelo místo na text, tuto část je možné přesunout na stranu 19)
Ve druhé části programu se nejdříve krátkým filmem představila společnost Vonekl. Poté do sálu ladným krokem vstoupily tři krásné modelky. Jejich úkolem bylo v následujících chvílích zosobnit tři nádherné nové odrůdy růží ´Razzle dazle´, ´Happy hour´a ´Kolumbijskou růži´. Všechny práce vytvořili floristé Honza Komzák, který byl i autorem návrhů a Luboš Dobrovolný, který nahradil rovněž nemocnou Vlaďku Zezulovou. Každá odrůda byla nejdříve uvedena přednesem textu, ve kterém se mluví o růžích ve skvělém podání Olgy Kleknerové. Jako první přišel na řadu úryvek z Malého prince Antoine de Sant Exupéryho a růže ´Razzle dazle´ – v překladu Oslnivý flám. Z ní Honza a Luboš vytvořili nádhernou glamélii, přízdobu klobouku a náhrdelník. Těmi pak odekorovali modelku a ta je předvedla přítomným v sále za zvuků působivé hudby. Stejným způsobem byly předvedeny i další novinky a to ´Happy hour´ čili Šťastná chvilka spolu s přednesem úryvku z povídky Slavík a růže od Oskara Wilda a ´Kolumbijská růže´, ke které napsala vlastní bajku osobně Olga Kleknerová. Kreace z těchto odrůd rovněž předvedly modelky a na závěr byli všichni účinkující pozváni na pódium a odměněni bouřlivým potleskem. Spokojený výraz ve tvářích diváků prozrazoval, že se dílo opravdu povedlo. Již nyní se můžeme těšit na další ročník Brněnské růže.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down