Odrůdy zeleniny v „nových“ barvách

Šlechtitelské stanice a výzkumné ústavy se převážně zaměřují ve svém šlechtění na zvýšení výnosu, kvality a odolnosti k chorobám a škůdcům dané plodiny. Barevné vybarvení plodů bylo v mnoha případech až další prioritou šlechtitelského záměru. Přesto, se ale v posledních letech setkáváme právě v sortimentu zelenin s novými neobvykle barevnými odrůdami. Jedná se o nově vyšlechtěné kultivary, které přesahují rámec stávajícího sortimentu a jsou zajímavé svou netradiční, přímo novou barvou.

Právě barevná odlišnost odrůd od klasických vzbuzuje pozornost a zájem dnešního konečného spotřebitele, který přímo dychtí po nových věcech a to nejen v oblasti spotřebního, ale i konzumního zboží. Obohacení sortimentu zeleniny na pultech prodejen o barevné odrůdy zeleniny může přispět ke zvýšení její celkové spotřeby. Barevnosti vyšlechtěných odrůd se dá rozhodně využít i pro zatraktivnění potravinářských produktů, jako jsou saláty, čalamády atd. a tím i zvýšení jejich prodej.
Naše čtenáře průběžně seznamujeme s odrůdovými novinkami během celého roku. Tentokrát doplňujeme sortiment odrůdami v nových barvách, které určitě budou stát za vyzkoušení a my, spotřebitelé, se s nimi brzy setkáme v obchodech.

Květák – ve velkovýrobě se na první místo při sklizni květáku posuzuje jeho barva, ta by měla být co nejbělejší. Do sortimentu, ale byla zařazena barevně absolutně protikladná odrůda, s růžicí tmavě fialovou´pod názvem ´Graffiti F1´. Odrůda se řadí mezi pozdní. S přímým výsevem na stanoviště se začíná v dubnu. V červnu se mladé rostlinky vysazují do sponu 60 x 50 cm. Sklizeň začíná od konce srpna. Květák vyžaduje záhřevné a osluněné půdy s dostatečnou zásobou živin. Vydatná zálivka je vhodná do doby tvorby růžic. Fialová odrůda při tepelné úpravě téměř neztrácí barvu a bude jistě zpestřením všech připravených pokrmů. Odrůda se dováží z Holandska a jejím distributorem u nás je firma Semena Veleliby, a. s.
Brokolice FB 01 – je zatím odrůdou označenou pouze pracovním názvem, Vytváří však velkou pevnou fialovou růžici, a tak bude jistě vhodným a zajímavým doplňkem stávajících zelených odrůd. Tato odrůda se vyznamenává vynikající jemnou chutí a poměrně snadným pěstováním. Je rozhodně méně náročná na půdní podmínky než je tomu u květáku a pěstitelé jistě ocení omezenou vybíhavost do květu. Fialová brokolice se připravuje pro malopěstitele jako novinka pro rok 2008, vyšlechtěná ve firmě Moravoseed, spol. s r. o.
Patizony – patří mezi tykve a pro své dietetické vlastnosti patří mezi vyhledávané zeleniny. Zájem o jejich pěstování každoročně vzrůstá, proto i barevná změna patří této plodině. Již nemusíme pěstovat pouze bílé odrůdy například ´Patina´, ale je možné vyzkoušet i žluté, které představuje odrůda ´Sunburst F1´ a zelené odrůda ´Patty Green F1´. Patizony pěstujeme na slunném pozemku v první trati. Je vhodné zalévat rostliny většími dávkami vody v týdenních intervalech. Vhodná velikost plodů pro sklizeň je do průměru 15 cm. Přerostlé plody jsou tvrdé a ztrácejí hodnotu. Odrůdy jsou do České republiky dováženy ze zahraničí a u nás jsou distribuovány firmou Semo Smržice, s. r. o.
Papriky – ani zde už nebudeme počítat pouze se zelenými, červenými, žlutými a oranžovými plody. Běžně je možné pěstovat také odrůdy fialové, hnědé a černé. ´Andromeda F1´ je raná odrůda určená pro rychlení, běžné způsoby pěstování ve sklenících, fóliovnících a v teplejším klimatu i pro polní pěstování. Vytváří středně vysoké rostliny s vysokou násadou plodů. Ty jsou široce obdélníkovitého tvaru v technické zralosti zelené, v botanické pak čokoládově hnědé a sladké chuti. Plody jsou dlouhé 12 cm, široké 7 až 9 cm a síla stěny je 7 až 9 mm. Plody jsou šťavnatá a osvěžující chuti. ´Fortuna F1´ patří mezi atraktivní odrůdy české firmy Libera. Patří mezi první odrůdy, které vyzrávají v technické zralosti do fialové barvy. Je vhodná pro pěstování ve sklenících a fóliovnících. Odrůda je raná. Plody jsou dlouhé 12 až 15 cm, široké 7 až 9 cm, síla stěny plodu je 4 až 6 mm. Barevné plody této papriky najdou rozhodně uplatnění při výrobě zeleninových salátů.
Mrkev purpurová a žlutá – především odrůda s tmavým kořenem, s názvem ´Purple Haze F1´ představujme netradiční obohacení sortimentu mrkví o zajímavou barvu kořene. Ten je na průřezu vybarven ve dvou odstínech. Korová část je sytě fialová a středová část jasně oranžová. Odrůda je raná určená pro letní a podzimní sklizně. Vytváří dlouhé, válcovité kořeny s tupějším zakončením. Nať je pevná a robustní. Odrůda je vhodná i pro svazkování. Délka vegetační doby je přibližně 95 dní od výsevu. Při vyšším výsevku není náchylná ke zkracování kořenů. Pozor ale na příliš časné výsevy – při nachlazení může vybíhat do květu. Odrůda žluté mrkve ´Táborská´ je sladká, určená pro rychlou sklizeň. Kořeny z pozdějších výsevů je možné velmi dobře a dlouho skladovat. Neobsahuje vzhledem ke své barvě beta karoten. Obě odrůdy jsou zajímavým doplňkem rozsáhlého sortimentu mrkví doposud v červené barvě kořenů. Distributorem je firma Semo Smržice, s. r. o.
Rajče ´Zlatava´ – patří mezi vynikající novinky v sortimentu rajčat se žlutým plodem. Zajímavostí a také jedinečností plodů je oranžová dužnina připomínající svou barvou pomeranč. Plody jsou sladké jemné chuti s omezeným sklonem k praskání. Hodí se především jako pochoutka pro přímý konzum. Oblibu si najde především u dětí. Odrůda je určena pro venkovní pěstování a to i v horších klimatických podmínkách.Výrobcem i distributorem odrůdy je firma Moravoseed, spol. s r. o.
Řepa salátová – patří mezi nejpěstovanější zeleniny u nás, především pro jednoduchou agrotechniku a nenáročnost. Až doposud jsme měli v sortimentu pouze řepu červenou kulatou a válcovitou. Sortiment se rozšiřuje ještě o další atraktivní odrůdy a to žlutou ´Burpes Golden´ a odrůdu Tondo di Chioggia´, která je unikátní vytvářením soustředných kruhů na průřezu, kdy se střídá červená a bílá barva. Červenou tradiční odrůdu zastupuje ´Červená kulatá´.Dovozcem osiva i distributorem barevných odrůd je firma Semo Smržice, s. r. o.
Lilek vejcoplodý – můžeme zařadit mezi plodiny, které se v našich podmínkách pěstují okrajově. Je to určitě škoda, protože lilek, nebo taky baklažán patří mezi lahůdkové zeleniny. Pochází pravděpodobně z východní Indie a z Barmy, kde se vyskytují jeho plané formy. Odedávna se pěstuje v Číně, ale především v Egyptě. Do Evropy se dostal poměrně pozdě, a to až ve 13. století do Itálie, následně pak Španělska, Francie a Itálie.
Pěstuje se jako jednoletá plodina dorůstající do výšky 0,5 až 1 m. Plody baklažánu mají omezenější kuchyňské využití než třeba rajčata a papriky, protože se nedají konzumovat v syrovém stavu. Tepelně se upravují vařením, dušením, pečením i smažením. Lilek je výrazně teplomilný s poměrně dlouhou vegetační dobou. Proto je třeba sadbu vždy předpěstovat a sazenice vysazovat až v polovině května do skleníku, foliovníku či pařeniště na vzdálenost 0,4 x 0,4 m. Vyžaduje hlubokou humózní písčitohlinitou půdu. Ošetřování během vegetace je podobné jako u paprik. Plody sklízíme plně vyvinuté, ale nepřezrálé.
V našem sortimentu máme pouze jednu povolenou odrůdu a to ´Český raný´. Tato odrůda je částečně přizpůsobena chladnějším klimatickým podmínkám. Vytváří plody vejcovitého tvaru s tmavofialovým lesklým povrchem a pevnou smetanově bílou dužinou.V posledních letech je sortiment obohacen o barevné varianty jako je lilek růžový nebo žlutý. Lilek s růžovými plody zařadila v loňském roce do svého sortimentu společnost Seva-Seed Valtice, s. r. o. Žlutý je pak novinkou pro rok 2008 a do svého sortimentu je zařazuje firma Semo Smržice, s. r. o., která je i dovozcem osiva.
Bílé jahody – najdete na pokusném poli firmy Moravoseed, spol. s r. o., ve šlechtitelské stanici Svijanském Újezdě. Nejsou zatím součástí sortimentu, ale tým šlechtitelů důsledně pracuje na jejich zařazení. Stejně jako ty červené, které zastupuje odrůda ´Rujana´, jsou bílé jahody velmi úrodné, a plodí do prvních mrazíků. Plody jsou poměrně velké, špičaté s množstvím semínek, kterými se množí. Semena (nažky) se získají buď odrolením suchých plodů nebo usušením odříznutého povrchu plodů.
Fialové brambory jsou novinkou na trhu. Hlízy i dužnina odrůdy ´Valfi´ jsou intenzívně fialové. Barva se nemění ani po tepelném či následném zpracování ke konzumaci. Hlízy po uvaření jsou pevné chutné s možností všestranného využití včetně výborného skladování. ´Valfi´ se hodí i na přípravu hranolků, které velmi efektně vypadají v kombinaci s „klasickými“, žlutými. Odrůda se vysazuje ve stejných terminech jako stávající odrůdy, nejlépe v polovině dubna. Pro zahrádkáře jsou výrazným zpestřením sortimentu. Šlechtěním netradiční odrůdy se zabývá Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *