16.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdy světového sortimentu přicházejí do ČR

Po vstupu do EU nastal dlouho očekávaný příliv nových, právně chráněných odrůd a klonů z nejnovějšího světového sortimentu do ČR. Ovocné školce Fytos Plzeň se podařilo získat práva na množení některých nových odrůd a klonů v ČR, které v současné době patří k nejsázenějším v EU – ´Gala Schnitzer´® Schniga(S) a ´Fuji´ Kiku®8. Budeme se s nimi setkávat v nejbližší době stále častěji nejen v evropském a světovém měřítku, ale i na domácím trhu.

Schniga(S) i Kiku®8 jsou zaměřeny především na kvalitu a rentabilitu produkce, vycházející ze stability výsadbového materiálu, výborné kvality plodů, homogenní produkce, marketingové strategie a značky. Výsledkem je vyšší realizační cena plodů.
´Gala Schnitzer´® Schniga(S) je pupenová mutace odrůdy ´Gala´ nalezená v Jižním Tyrolsku panem Franz Schnitzer v Dorf Tirol. Majitelem odrůdy je KSB, GmbH. a Schniga S.r.l. Odrůda je středně silného růstu se středně pozdním kvetením. Plody jsou středně velké, s intenzivním tmavočerveným zbarvením a žíháním, pokrývajícím téměř celou plochu plodu. K vybarvení plodů dochází velmi časně, asi 3 týdny před sklizní. Díky časnému vybarvení jsou plody při sklizni uniformě vybarvené a sklízí se jednorázově. Dužnina je světle žlutá, křehká, velmi šťavnatá, sladká, pevnější než odrůda ´Gala´ či její další mutace. Doba sklizně je ve stejném období jako původní odrůda ´Gala´. Charakteristickými znaky odrůdy Schniga(S) jsou: časné vybarvení – lze sklízet v době zralosti jednorázově, typicky žíhané a téměř celočeveně zbarvené plody, lepší skladovatelnost a méně otlaků díky pevnější dužnině než jiné klony odrůdy ´Gala´.
Mutace ´Fuji´ Kiku®8 byla nalezeno v sadu pana Miura v Japonsku Aloisem Braunem v roce 1980. Majitelem odrůdy je Kiku, GmbH. Odrůda má středně silný až silnější vzrůst, velmi vysokou plodnost a výraznými lenticelami na dřevě. Kvetení je středně pozdní, plodnost je nutné regulovat probírkou. Plody jsou střední až větší velikosti, kulovité s výraznými lenticelami. Rubínově červené výrazné žíhaní pokrývá celou plochu plodu, i na neosluněné straně. Slupka je velmi lesklá a hladká. Dužnina je pevná, chruplavá, aromatická, velmi sladká. Odrůda je velmi dobře skladovatelná, v ULO až 9 měsíců. V porovnání s ostatními klony odrůdy ´Fuji´ nedochází tak často k vnitřním poruchám plodu a „spálení povrchu plodu“. Dozrává jeden týden po odrůdě ´Granny Smith´ a ´Braeburn´. Díky uniformnímu vybarvování je možná i jednorázová sklizeň, ale sklízí se převážně probírkou. Kiku®8 je v současné době nejsázenějším klonem odrůdy ´Fuji´ v Evropě díky výborné chuti a lepšímu vzhledu (vybarvení a žíhání). Výhodou je možné využití některých výhod „klubového“ konceptu odrůdy. Cílem je vybudování značky pro prodej první jakosti plodu – stabilní vysokou kvalitou produkce s pomocí celoevropského marketingu a mezinárodnímu know-how. To znamená, že Kiku systém není tak restriktivní jako filosofie jiných klubových odrůd a umožňuje i prodej plodů 1. i 2. jakosti jako plody normální odrůdy ´Fuji´, bez využití značky Kiku®. Tento systém umožňuje výrobci rozhodnutí, která cesta „zpeněžení“ produkce je pro něj výhodnější. Plody zobchodované vybranými partnery pod značkou Kiku® mají „prémiovou cenu“. Prémiová cena je dána díky zapojení ovocných školek, pěstitelů, skladovatelů, obchodníků a prodejců. V současné době je již slogan pro Kiku® „Fresh Apple Emotion“ používán například v Německu, Rakousku, Itálii, Slovinsku, Švýcarsku, USA, aj., dá se říci celosvětově. Více je možno se dozvědět např. na www.kiku-apple.com.
Patřilo by se doplnit pár informací o odlišnosti klonů, zajištění homogenity produkce a o kvalitativních nárocích, ale o tom až jindy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na odrůdu jabloně FUJI KIKU. Jsou to ty nejlepší jablka, které jsem kdy jedla. Kupuji je již několik let v německu a marně se snažím sehnat stromek v čechách. Nevím , jestli by u nás, 500n n.m. vůbec jablka dozrála. Můžete mi poskytnout nějakou informaci?
    děkuji
    Blanka Švajnerová

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down