16.09.2017 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdy révy vinné udržované jako genové zdroje

V rámci Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agrobiodiverzity probíhá udržování genových zdrojů révy a jejich pravidelné hodnocení.
Genové zdroje révy jsou v rámci tohoto programu udržované na třech pracovištích: Mendelově univerzitě v Brně, Zahradnické fakultě v Lednici, Výzkumném ústavu rostlinné výroby – Výzkumné stanici vinařské v Karlštejně, a v Ampelos, Šlechtitelské stanici vinařské Znojmo. Genové zdroje ze všech kolekcí se využívají ve šlechtění a také se mezi nimi objevují odrůdy, které jsou introdukované do pěstitelské praxe.

Patří sem odrůda Cvětočnyj, která byla vyšlechtěna ve Všeruském vědecko-výzkumném ústavu pro vinohradnictví a vinařství J. I. Potapenka. Šlechtiteli odrůdy jsou J. I. Potapenko, L. I. Proskurnja, A. S. Skripnikova. Vznikla jako kříženec odrůdy Severnyj, která byla opylena směsí pylu muškátových odrůd (Muškát vengerskij, Muškát bělyj a Muškát alexandrijský). V České republice je rozšířena pouze u drobných pěstitelů a postupně se objevuje i ve větších výsadbách pěstitelů PIWI odrůd. V Rakousku se odrůda pěstuje a rozšiřuje pod názvem Blütenmuskateller.*

Text a foto

Prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.,

Mendelova univerzita v Brně,

ZF v Lednici

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 9/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down