08.10.2009 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdy kořenových a košťálových zelenin

V loňském roce došlo vedle nových odrůd listové zeleniny (Zahradnictví 8/2009) k registraci odrůd kořenových a košťálových zelenin. Ve vegetačním roce 2008 u nich bylo ukončeno registrační řízení a odrůdy byly následně zapsány ve Státní odrůdové knize.

Za výše uvedené období bylo registrováno celkem 50 nových odrůd zelenin, zrušena registrace u 65 odrůd (nepodání žádosti o prodloužení) a prodloužena registrace u 86 odrůd. Část odrůdových zkoušek v roce 2008 se týkala prodloužení registrace starších odrůd (43 % změn), u kterých uplynulo deset let od předchozí registrace. Z celkového počtu nově registrovaných odrůd činí 38 % odrůdy košťálovin, listové a kořenové zeleniny. Nejvíce nově registrovaných odrůd bylo zaznamenáno u hlávkového salátu a ředkviček.
Stabilizoval se trend ve snížení počtu nově registrovaných odrůd zelenin z minulých let. Po vstupu ČR do Evropské unie v roce 2004 se u nás již přestaly zkoušet v Evropě registrované zahraniční odrůdy zelenin a nové registrace se týkají převážně odrůd vyšlechtěných českými firmami. Po notifikaci (úředním oznámení odrůd) se tyto naše nové odrůdy stávají součástí Společného evropského katalogu odrůd zeleniny (http://eur-lex.europa.eu)

Brokolice
V poslední době se stala spotřebitelsky a tedy i pěstitelsky zajímavou zeleninou.
´Miranda´
Nehybridní odrůda vyšlechtěná ve firmě Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov. Je využitelná zejména pro přímý trh. ´Miranda´ je středně pozdní odrůda pro podzimní pěstování.
Rostlina je vysoká s jedním stonkem. Listy má vzpřímené, středně zelené, silně ojíněné bez zvlněného a zoubkovaného okraje. Růžice je středně velká až velká, středně pevná, středně fialová, příčně elipsovitého tvaru s krátkým až středním větvením na bázi, střední hrbolovitostí a jemnou zrnitostí povrchu. Odrůda samovolně netvoří sekundární růžice.
Středně pozdě až pozdě vybíhá do květu. Vegetační doba od výsadby je 95 až 105 dnů. Doporučený spon pěstování 60 x 60 cm.

Kapusta kadeřavá
Po dietetické i nutriční stránce je podobná kapustě hlávkové. Nízké formy se využívají v okrasném zahradnictví.
´Rossignol´
Nehybridní odrůda vyšlechtěná ve firmě Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov. Využitelná zejména pro přímý trh. Rostlina je středně vysoká, středně široká, obráceně pyramidálního tvaru. Listová čepel je krátká, velmi úzce elipsovitého tvaru, středně šedozelená bez antokyanu, středně až silně zkadeřená. Řapíky má vzpřímené, krátké. Odrůda je odolná proti vyvracení košťálu. Doporučený spon pěstování 50 x 50 cm.

Mrkev
Jedná se o nejrozšířenější kořenovou zeleninu. Původně se pěstovaly žluté mrkve, z nichž byly vyšlechtěny dnešní oranžové až červeně zbarvené odrůdy.
´Flakkée 2´
Je pozdní odrůda typu Flakker pro podzimní sklizně. Jedná se o selekci staré světové odrůdy, která byla paralelně registrována firmou Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa, Ożarów Mazowiecki, Polsko. Zmocněným zástupcem pro ČR je firma AZ, spol. s r. o., Podivín.
Listy má vzpřímené až polovzpřímené, velmi dlouhé, středně až tmavě zelené a hrubě členité. Kořen je dlouhý, široký, úzce trojúhelníkovitého tvaru s ostře špičatým zakončením a velmi silně rýhovaným povrchem. Zbarvení pokožky středně oranžové, korové části a dřeně středně až tmavě oranžové, dřeň je tmavší než korová část. Hlava na povrchu zelená velmi slabě až slabě a uvnitř nezelená a nemá antokyanové zbarvení.

Ředkvička
U nás se pěstujě jako nejranější zelenina v jarních měsících, v menším rozsahu i pro podzimní sklizeň.
´Blanka´
Je raná bílá diploidní odrůda vhodná pro jarní nebo podzimní polní pěstování. Byla vyšlechtěna Ing. Jitkou Hrubešovou, Vinary, Česká republika, křížením odrůd ´Teko´ x ´Helios´.
Listy má vzpřímené až polovzpřímené, středně dlouhé až dlouhé, široce vejčitého tvaru, málo až středně laločnaté, středně šedozelené barvy. Bulvičky jsou tlusté, kruhovitého až elipsovitého tvaru na bázi zaoblené s matně bílou dužninou a na povrchu s bílou tenkou pokožkou. Kořínek je středně tlustý.
Odrůda je odolná proti praskání bulviček, odolná proti houbovatění dužniny a za dlouhého dne málo až středně odolná proti vybíhání do květu.
´Ester´
Je raná červená diploidní odrůda vhodná pro jarní až podzimní polní pěstování. Byla vyšlechtěna ve firmě Moravoseed, spol. s r .o., Mikulov.
Listy má polovzpřímené, krátké, vejčitého až široce vejčitého tvaru, málo až středně laločnaté, středně zelené. Bulvičky jsou středně tlusté, kruhovitého až elipsovitého tvaru, na bázi zaoblené, šarlatově červené barvy střední intenzity s matně bílou až růžovou dužninou a tenkou až středně tlustou pokožkou. Kořínek je tenký.
Odrůda je středně odolná až odolná proti praskání bulviček, odolná proti houbovatění dužniny i za dlouhého dne vysoce odolná proti vybíhání do květu.
´Forum´
Je raná červená diploidní odrůda vhodná pro rychlení a jarní nebo podzimní polní pěstování. Byla vyšlechtěna ve firmě Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov.
Listy má polovzpřímené až vodorovné, krátké, úzce obvejčitého až obvejčitého tvaru, středně laločnaté, středně zelené s šedavým odstínem. Bulvička je velmi tenká až tenká, úzce obdélníkovitého tvaru, na bázi tupě špičatá až tupá, rumělkově červené barvy střední intenzity se sklovitě bílou dužninou a tenkou až středně tlustou pokožkou. Kořínek je tenký.
Odrůda je odolná proti praskání bulviček, středně odolná proti houbovatění dužniny a za dlouhého dne málo až středně odolná proti vybíhání do květu.
´Saxa 2´
Je raná červená diploidní odrůda vhodná pro rychlení a jarní nebo podzimní polní pěstování. Jedná se o selekci staré světové odrůdy, která byla paralelně registrována firmou Przedsiebiorstwo Hodowlano-Nasienne Wieslaw Legutko, Kobylin, Polsko.
Listy má polovzpřímené až vodorovné, krátké, vejčitého až široce vejčitého tvaru, slabě laločnaté, středně zelené. Bulvičky jsou středně tlusté až tlusté, kruhovitého tvaru, ´Saxa 2´ na bázi zaoblené, šarlatově červené barvy střední intenzity s matně bílou až narůžovělou dužninou a tenkou pokožkou. Kořínek je tenký až středně tlustý.
Odrůda je odolná proti praskání bulviček, odolná proti houbovatění dužniny a za dlouhého dne středně odolná proti vybíhání do květu.
´Vinara´
Je velmi raná červená diploidní odrůda vhodná pro rychlení a jarní nebo podzimní polní pěstování. Byla vyšlechtěna Ing. Jitkou Hrubešovou, Vinary, Česká republika.
Listy má polovzpřímené, středně dlouhé, vejčitého tvaru, středně laločnaté, středně až tmavě zelené. Bulvičky jsou středně tlusté až tlusté, kruhovitého až elipsovitého tvaru, na bázi zaoblené až tupé, šarlatově červené barvy střední až tmavé intenzity s matně bílou dužninou a tenkou až středně tlustou pokožkou. Kořínek je středně tlustý.
Odrůda je odolná proti praskání bulviček, odolná proti houbovatění dužniny a za dlouhého dne málo až středně odolná proti vybíhání do květu.

Zelí hlávkové bílé
Celosvětová produkce zelí roste rychleji než lidská populace, v evropských zemích však dochází k jejímu významnému snížení díky nárůstu konzumace čerstvých rajčat a listových zelenin.
´Kiklop´
Pozdní až velmi pozdní hybridní odrůda pro podzimní sklizně, určená zejména ke skladování. Byla vyšlechtěna firmou Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov, křížením mateřské linie získané z odrůdy ´Stark Winter´ a otcovské linie z odrůdy ´Discovery´
Rostlina je vysoká s velkým průměrem a dlouhým vnějším košťálem. Listy má velké, polovzpřímené u báze až vodorovné, středně až tmavě šedozelené, mírně bublinaté se středně velkými až velkými bublinami, silně ojíněné. ´Kiklop´ Hlávka je středně velká, na podélném řezu kruhovitá, velmi hustá, dobře krytá, středně zelená až šedozelená, uvnitř bělavá se středně hrubou vnitřní strukturou a krátkým vnitřním košťálem.
Odrůda je velmi odolná proti praskání hlávek a rezistentní k rase 1 Fusarium oxysporum f. sp. congultinans. Rostliny se nevyvracejí.
Doporučuje se pěstování ve sponu 50 x 50 až 60 cm. Vegetační doba od výsadby je 130 až 135 dnů.
´Target´
Pozdní až velmi pozdní hybridní odrůda pro podzimní sklizně, určená pro kruhárenské zpracování i ke skladování. Byla vyšlechtěna firmou Moravoseed, spol. s r. o., Mikulov, křížením mateřské linie získané z odrůdy ´Winter White´ a otcovské linie z odrůdy ´Discovery´.
Rostlina je vysoká s velkým průměrem a dlouhým vnějším košťálem. Listy má velké, vzpřímené až polovzpřímené u báze vodorovné, středně až tmavě šedozelené, mírně nebo jen velmi slabě bublinaté s velkými bublinami, silně ojíněné. Hlávka je středně velká, na podélném řezu kruhovitá, velmi hustá, dobře krytá, středně až tmavě šedozelená, uvnitř bělavá se středně hrubou až hrubou vnitřní strukturou a krátkým vnitřním košťálem.
Odrůda velmi odolná proti praskání hlávek a rezistentní k rase 1 Fusarium oxysporum f. sp. congultinans. Rostliny se nevyvracejí.
Doporučuje se pěstování ve sponu 60 x 60cm.Vegetační doba od výsadby je 125 až 130 dnů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down