Odrůdy angreštu odolné proti padlí

Hnědé padlí angreštové (Sphaerotheca mors-uvae) je v posledních letech na vzestupu. Ke snížení dopadů napadení je nutné buď použít chemické přípravky nebo pěstovat odolné odrůdy. V současné době je již mnoho odrůd, které touto chorobou nejsou napadány a nevyžadují chemickou ochranu.

Angrešt je náročnější na teplotu, ideální jsou stanoviště s průměrnou roční teplotou 7 až 9 oC. Nesnáší sucho nebo zamokření, optimální je 650 mm srážek za rok. Dobře snáší mírné zastínění. Hladina podzemní vody by měla být 70 až 90 cm pod povrchem půdy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami. Angreštu vyhovují otevřená stanoviště, s mírným průvanem. K nízkým teplotám je odolnější než černý rybíz. Vzhledem k velmi brzkému nástupu plodnosti u angreštu se pěstitel prvních sklizní dočká za velmi krátkou dobu (často se první plody objeví již v 1. roce po výsadbě).
Vysoce odolné odrůdy proti hnědému padlí angreštovému jsou ´Darek´ a ´Karát(informace o nich najdete v Zahradnictví 11/2007), ´Invicta´, ´Kaptivátor´, ´Karmen´, ´Martlet´, ´Pax´, ´Prima´, ´Remarka´, ´Rixanta´, ´Rokula´, ´Rolonda´ i jiné méně pěstované odrůdy. Níže jsou stručné popisy jednotlivých odolných odrůd.

´Invicta´

Tato odrůda je raná, pochází z Velké Británie. V ČR byla registrována v roce 2001, udržovatelem je firma Starkl zahradník, spol. s r. o. Stromkový tvar má středně husté koruny kulovitého tvaru. Vzrůst pravokořenného keře je střední, habitus opakvejčitý, středně hustý.
Plod je středně velký, elipsovitý. Slupka je slabá, žlutozelená, slabě ojíněná, téměř lysá. Výraznost žilkování je střední. Odrůda potřebuje silnější řez, jinak přeplozuje a plody jsou malé.

´Kaptivátor´

Pozdně dozrávající odrůda. Stromkový tvar má řídké koruny kulovitého tvaru. Vzrůstnost pravokořenného keře je silná, habitus kulovitý, středně hustý, výhon beztrnný.
Plod je malý až středně velký, hruškovitý. Slupka je středně silná až silná, červená, silně ojíněná, bez ochmýření a žlaznatých trichomů. Výraznost žilkování je slabá.

´Karmen´

Sředně raně dozrávající česká odrůda. V ČR byla registrována a odrůdě uděleny ochranná práva v roce 2007, šlechtitelem a udržovatelem je Martin Vrána ze Zborovic u Kroměříže. Stromkový tvar má středně husté koruny kulovitého tvaru. Vzrůstnost pravokořenného keře je silná, habitus kulovitý až příčně elipsovitý, středně hustý až hustý.
Plod je středně velký až velký, elipsovitý. Slupka je středně silná, červená, středně ojíněná, středně ochmýřená bez žlaznatých trichomů. Výraznost žilkování je slabá.

´Martlet´

Je středně ranou odrůdou a pochází z Velké Británie. V ČR byla registrována a odrůdě udělena ochranná práva v roce 2006, udržovatelem je firma Kocmanovi, ovocnářská farma, Mnichovo Hradiště. Stromkový tvar má středně husté koruny kulovitého tvaru. Vzrůstnost pravokořenného keře je silná, habitus kulovitý, středně hustý.
Plod je velký, elipsovitý. Slupka je středně silná, tmavě červená, slabě až středně ojíněná, slabě ochmýřená bez žlaznatých trichomů. Výraznost žilkování je slabá.

´Pax´

Středně raná odrůda. Pochází z Velké Británie. Stromkový tvar má řídkou korunu kulovitého tvaru s tenkými výhony. Vzrůstnost pravokořenného keře je střední, habitus kulovitý, řídký.
Plod je velký, elipsovitý. Slupka je středně silná, tmavě červená, bez ojínění, slabě ochmýřená se žlaznatými trichomy. Výraznost žilkování je slabá.

´Prima´

Středně raně dozrávající česká odrůda, registrována v roce 2003, šlechtitelem a udržovatelem je. Martin Vrána ze Zborovic u Kroměříže. Stromkový tvar má středně husté koruny kulovitého tvaru. Vzrůst pravokořenného keře je silný, habitus kulovitý, středně hustý.
Plod je velký, elipsovitý. Slupka je středně silná, žlutozelená, bez ojínění a ochmýření. Výraznost žilkování je slabá.

´Remarka´

Raná odrůda, pochází z Německa, registrována v roce 2003, udržovatelem je firma Ing. Pavel Voráček, Fytos, Plzeň. Stromkový tvar má středně husté koruny kulovitého tvaru. Vzrůstnost pravokořenného keře je střední, habitus kulovitý, středně hustý.
Plod je malý až středně velký, elipsovitý. Slupka je slabá, tmavě červená, slabě ojíněná, bez ochmýření a žlaznatých trichomů. Výraznost žilkování je slabá.

´Rixanta´

Raná odrůda, pochází z Německa, registrována v roce 2001, udržovatelem odrůdy je firma Starkl zahradník. Stromkový tvar má středně husté koruny kulovitého tvaru. Vzrůst pravokořenného keře je střední až silný, habitus zploštěle elipsovitý, středně hustý.
Plod je středně velký, kulovitý. Slupka je středně silná, žlutá až žlutozelená, bez ojínění, slabě ochmýřená. Výraznost žilkování je střední až silná.

´Rokula´

Pozdní odrůda, pochází z Německa, registrována v roce 2001, udržovatelem odrůdy je firma Starkl zahradník. Stromkový tvar má středně husté koruny kulovitého tvaru. Vzrůst pravokořenného keře je střední, habitus opakvejčitý, středně hustý.
Plod je malý až středně velký, elipsovitý. Slupka je slabá až středně silná, tmavě červená, středně až silně ojíněná, bez ochmýření, bez žlaznatých trichomů. Výraznost žilkování je slabá.

´Rolonda´

Pozdní odrůda, pochází z Německa, registrována v roce 2001, udržovatelem odrůdy je firma Starkl zahradník. Stromkový tvar má středně husté koruny kulovitého tvaru s dlouhými, tenkými výhony. Vzrůst pravokořenného keře je střední až silný, habitus kulovitý, středně hustý.
Plod je malý až středně velký, elipsovitý. Slupka je středně silná, tmavě červená, v plné zralosti až hnědofialová, středně ojíněná, středně ochmýřená, bez žlaznatých trichomů. Výraznost žilkování je slabá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *