03.06.2016 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůda jabloně ´Benet´ a její vlastnosti

Odrůda ´Benet´ vznikla z křížení ´Melrose´ x ´Rubín´, které bylo provedeno ve VŠÚO Holovousy. V roce 2015 byla registrována v ČR a od roku 2014 je zde právně chráněna. Růst stromů je středně silný, habitus koruny je rozložitý až mírně převislý.

Plody jsou velké (200 – 250 g) a jejich tvar je protáhle kulovitý až ploše kulovitý. Základní barva slupky je žlutá s 87% překrytím tmavě fialově červenou barvou. Dužnina je krémová, jemná, chruplavá, pevná a šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, velmi dobrá až výborná. Vůně je výrazná. Sklizeň je raná, vysoká se sklonem ke střídavé plodnosti. Odrůda je středně odolná ke strupovitosti a málo citlivá k padlí jabloňovému. Sklizňová zralost nastává několik dnů před odrůdou ´Golden Delicious´. Skladovatelnost plodů je dlouhá, mohou být uskladněny až 9 měsíců. Jedná se o pěstitelsky nenáročnou odrůdu, pouze se doporučuje častější aplikace vápníku pro zlepšení pevnosti dužniny a ochrana stromů před rakovinou (Nectria galigena) v oblastech s jejím častým výskytem.

Text a foto

Ing. Lubor Zelený, Ing. Jan Blažek, CSc., Ing. Veronika Kadlecová, Ph. D., VŠÚO Holovousy, s. r. o.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2016

Poděkování

Výzkum byl financován z projektů MSM2527112101 a RO1515. Využito bylo rovněž infrastruktury projektu CZ.1.05/2.1.00/03.0116.

Článek byl odborně recenzován.

Použitá literatura je k dispozici u autorů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down