17.07.2018 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůda Horizon – zajímavý zdroj rezistence k houbovým chorobám révy

V kolekci genových zdrojů révy vinné na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně se udržuje a hodnotí také odrůda Horizon. Poslední výzkumy týkající se rezistence k houbovým chorobám naznačují, že Horizon je významným zdrojem rezistence.

Horizon je bílá moštová odrůda révy vinné. Odrůda pochází z křížení Seyval blanc x Schuyler a odrůda byla vyšlechtěná v New York State Fruit Testing Cooperative Association.

Vyznačuje se bujným růstem (obrázek 1). Pětilaločnatý list je středně velký až velký, obdélníkového tvaru (obrázek 2). Horní listové výkrojky jsou středně hluboké a spodní výkrojky mělké. Řapíkový výkrojek je uzavřený, překrytý. Hrozen této odrůdy je malý až středně velký (obrázek 3). Jeho tvar je výrazně válcovitý s křidélky u základu třapiny. Bobule je malá až střední, kulatá, žlutozelená. Uspořádání bobulí v hroznu je husté až velmi husté.

Horizon disponuje vysokou odolností k plísni révy (Plasmopara viticola). Odolnost k padlí révy (Erysiphe necator) je střední až dobrá. Odolnost k šedé hnilobě hroznů révy (Botrytis cinerea) je pouze střední a zejména v hustých hroznech dochází k napadení hnilobou.*

prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.,

Zahradnická fakulta,

Mendelova univerzita v Brně

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down