09.02.2005 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odbyt jablek nejnižší za poslední roky

Odbyt jablek českých pěstitelů je kvůli loňské nadúrodě a velkému samozásobení lidí nejslabší za poslední čtyři roky. Producenty trápí i nízké farmářské ceny, které proti loňsku spadly asi o čtvrtinu. Od října do ledna ovocnáři na českém trhu prodali 23 800 tun jablek, což je meziročně 17 procent méně.

Pěstitelé přesto věří, že se jim letošní úrodu podaří do konce obchodní sezóny v červnu bez potíží prodat. Stávající zásoba ve skladech 33 000 tun je sice proti loňsku o pětinu vyšší, ale celý český trh do konce sezóny pojme kolem 55 000 tun. K určitému zlepšení došlo již v lednu, kdy se prodalo 5900 tun. Odbytové ceny ovocnářů se podle odrůdy, jakosti a balení pohybují převážně od šesti do 12 korun za kilogram. Proti loňsku to představuje pokles asi o 25 procent a nepokrývá to ani výrobní náklady. Spotřebitelé nakupují česká jablka v obchodech v cenách od devíti do 28 korun za kilogram.
Ovocnáři odhadují, že podíl jablek z ciziny na trhu byl v lednu kolem 30 procent. Dovážejí se zejména červená jablka z Polska, která svou nízkou cenou drží dole i cenu těch českých.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down