29.03.2012 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od ukázek porostů až po expedici osiva

V první polovině srpna se tradičně konal týden otevřených dveří firmy Bruno Nebelung GmbH a Volmary GmbH – jedné z největších evropských firem zabývajících se produkcí, distribucí a šlechtěním osiv květin, zeleniny, cibulovin, travních směsí a produkcí mladého rostlinného materiálu. Kromě ukázek porostů na testovacích plochách se návštěvnici mohli zúčastnit exkurze do výrobního areálu, kde probíhá skladování a balení osiv a cibulovin.

Společnost Bruno Nebelung GmbH patří svým produktovým zaměřením mezi přední světové společnosti.
Historie firmy však sahá až do roku 1925 kdy ji zakládá Bruno Nebelung společně s Frazem Volmary. Z původně malé firmy, jenž disponovala pouze s pronajatými skladovacími prostory o velikosti 70 m2 se postupem času stale velice prosperující firma, jenž zásobovala osivem celé Severní Poryní. V roce 1927 firma vydává první tištěný katalog a o dva roky později se poprvé prezentuje na zahradnické výstavě. Ve stejném roce rovněž rozšiřuje svůj sortiment o cibuloviny. Těžkým obdobím v historii společnosti byla 2. Světová války, kdy v letech 1943 až 1945 většina budov byla zničena bombardováním. Po skončení války se však hned začíná s opravami a výstavbou nových skladových prostor. V této době si rovněž firma Bruno Nebelung registruje obchodní a ochrannou značku Kiepenkerl. Inspirací jí byla socha obchodního cestujícího putující krajem, jenž ze své nůše nabízel vše potřebné do hospodářství, domácnosti a zahrady. Především pak vzácná semínka zeleniny, květin a trav. Kiepenkerl se díky své spolehlivosti stal velice důvěryhodnou a oblíbenou osobou, na jejichž kvality chtěla firma navázat.
Se vzrůstající se poválečnou ekonomikou se rozrůstá i zázemí firmy. V roce 1964 expanduje společnsot i za hranice Německa, v Nizozemsku na ploše 6250 m2 zakládá závod De Kipenkerl B.V. Holland na produkci cibulovin. V roce 1991 je započato s výstavbou nové laboratoře a skleníkových ploch. Koncem roku 1995 se dokončuje stavba nové administrativní a správní budovy v Everswinkelu. Od roku 1995 se firma podílí na vývoji a zavádění nových technologií v oblasti pěstování, balení a distribuci zahradnických produktů.
Zlomovým obdobím pro firmu Bruno Nebelung GmbH & Co.KG byl rok 2010, kdy došlo k přerozdělení a vzniku dvou samostatných subjektů. Bruno Nebelung GmbH a Volmary GmbH.

Text a foto Arnošt Jílek

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down