08.04.2024 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ocenění na veletrhu Techagro sbírali zemědělští roboti nahrazující lidskou práci

Intenzivní prosazování moderních technologií, robotizace a automatizace v zemědělství se projevilo i při udělování ocenění Grand Prix nejlepším exponátům na brněnských veletrzích Techagro, SilvaRegina a Biomasa. Řada z oceněných exponátů využívá technologie k tomu, aby nahradily lidskou práci, uvedl v tiskové zprávě vedoucí hodnotitelské komise Jiří Mašek z České zemědělské univerzity.

O ceny se ucházeli výrobci či distributoři 37 exponátů, oceněno jich bylo 12. Jde například o aplikátor podpovrchových návnad na hraboše, který nahrazuje pracovníky, kteří chodí po poli s kyblíkem a lopatkou. Dále komise ocenila samojízdný postřikovač, který může být doplněn technologií pro precizní aplikaci. Cenu získal také zdroj pro elektrický ohradník, který lze ovládat z mobilního telefonu a který má i senzor pro lokalizací v případě krádeže.

Roboti do sadů a vinic

Další úspěšný robot automatizuje práci ve vinicích či ovocných sadech a zvládá mnoho činností od zpracování půdy po sklizeň ovoce. Dalším oceněným robotem je automatická sekačka, která jezdí podle satelitní navigace. Uspěla i robotická plečka, která umí i kypřit půdu.

Novinkou soutěže jsou dvě speciální kategorie, které se věnují aktuální problematice současného zemědělství. V kategorii Smart Farming komise ocenila autonomní polní robot s pásovým podvozkem, jenž umožňuje provádět běžné polní práce a nahradí běžné zemědělské nářadí. Druhá nová kategorie Soil water retention friendly je určena exponátům, které příznivě ovlivňují půdní vlastnosti vedoucí ke zlepšení retenční funkce půdy. Ocenění zde získala firma, která vyvinula přírodní rostlinnou výživu s obsahem hydroabsorpčního mikrogelu. Díky kombinaci účinků mikrogelu, zvlhčovadel a smáčedel zadrží vodu v půdě a postupně ji spolu s další výživou podporující vitalitu rostlin dodává do kořenového systému rostlin.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down